GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Zubří

Popis

Zubří

Základní údaje: 432 obyvatel, 670 m n.m., 4 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, vlakem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Zubří leží na modré turistické značce v CHKO Žďárské vrchy.  
 
Historie
Zubří vzniklo pravděpodobně již ve 13. století na území pánů z Medlova, předků pozdějšího rodu pánů z Pernštejna. Název obce souvisí se skutečností, že byla založena na hranicích původního pernštejnského panství. Název Zubří označoval, že obec patří Pernštejnům, tedy pánům s rodovým erbem zubří hlavy s houžví v nozdrách. K Zubří patří samota Špimberk. V roce 1980 byla obec přičleněna k Novému Městu na Moravě, od roku 1992 je opět samostatná.
 
Zajímavosti z historie
Dne 15.2.1937 jižně od obce havaroval a v hlubokém sněhu se převrátil dvoumístný průzkumný letoun letící z Malacek na Slovensku do letiště v Milovicích. Dvoumístná posádka vyvázla téměř bez zranění.
 
Znak a pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku se vznáší nad krajinou se dvěma stromy zubří hlava s kruhem v nose a nad ní tři hvězdy. Stejná symbolika se objevuje i na novodobém znaku obce.
 
Významné osobnosti
V obci se v roce 1889 v domku čp. 35 narodila Antonie Svobodová, matka operní zpěvačky Drahomíry Tikalové (1915-1997).
 
Ze Zubří pochází Pavel Svoboda (nar. 1945), který se věnuje regionální vlastivědné historii. Sepsal několik turistickovlastivědných a historických publikací.
 
Stavební památky
V roce 1935 vytvořil na fasádě domu čp. 44 sgrafito stylizované kotvy představující naději novoměstský malíř a grafik Karel Němec (1879-1960). Domku se lidově říká „Kotva“.
 
V Zubří vedle školy stojí kaplička postavená v roce 1904.
 
Památné stromy
U domu čp. 29 stojí mohutný jírovec maďal.
 
Zajímavosti okolí
U obce leží Zuberský rybník, který založili páni z Pernštejna již v 16. století.
 
V rozlehlém lese mezi Zubřím a Koníkovem je několik zajímavých smírčích a pamětních kamenů. Kámen zvaný „U Tří srnců“ připomíná hraběte Mitrovského, který zde prý jednou ranou zastřelil tři srnce. Vlčí kámen v blízkosti žluté turistické značky směrem k Roženeckým Pasekám připomíná revírníka V. Marzika ze Stříteže. Ten zde 2. ledna 1830 zastřelil posledního vlka na Vysočině. Vlk vážil 88 funtů, což je přibližně 45 kg. Nedaleko Zuberského rybníka stojí smírčí kámen U Kubíka, který připomíná nešťastnou událost, kdy tu v lese spadl strom na malého chlapce, který nesl oběd dřevorubcům.
 
V lesích mezi Zubřím, Vojtěchovem a Koníkovem pramení na několika místech říčky Nedvědička a Bystřice. V roce 1579 potvrdil Vratislav z Pernštejna rozdělení jednoho lesního pramene tak, aby polovina vody šla do Zuberského rybníka a dále do říčky Nedvědička a druhá polovina do Skalského rybníka a dále do říčky Bystřice. Tento pramen dodnes napájí obě říčky.
 
Každoroční akce
Zuberská pouť v den svátku sv. Petra a Pavla, masopustní průvod, tradiční krojované Martinské hody a stavění májky ve svátek sv. Martina, dětský karneval
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v Zuberském rybníku, sportování na fotbalovém hřišti
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 34' 15.4416" N 16° 7' 24.942" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.