GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Vlachovice

Popis

Vlachovice

Základní údaje: 124 obyvatel, 760 m n.m., 8 km severozápadně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží a restaurace.
Vlachovice leží na modré a zelené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy.
 
Historie
Vlachovice byly založeny před rokem 1496 na území novoměstského panství. Vlachovice jsou typickou horskou obcí, spolu s Rokytnem jsou druhou nejvýše položenou obcí ve Žďárských vrších. Od roku 1960 byly Vlachovice přičleněny k obci Rokytno, od roku 1980 k Novému Městu na Moravě. Od roku 1990 je obec opět samostatná.
 
Zajímavosti z historie
V roce 1934 byla 1 km jižně od obce postavena velká kruhová cihelna. Cihelnu dnes již připomíná jen místní název.
 
Ve druhé polovině 17. století se v okolí obce těžila železná ruda.
 
Znak a pečeť obce
V roce 1746 dostaly Vlachovice vlastní pečeť, ve znaku mají lípu v obilném poli a nad ní pět hvězd. Stejná symbolika se objevuje i ve znaku obce.
 
Významné osobnosti
Ve Vlachovicích na své chalupě trávil hodně času lékař, překladatel a propagátor novoměstského lyžování Karel Daněk (nar. 1928).
 
Památky lidové architektury
V obci se dochovala řada roubených a zděných stavení, která jsou dokladem lidového stavitelství v kraji.
 
Památné stromy
U domu čp. 18 roste chráněná lípa velkolistá s obvodem kmene 465 cm, výškou 30 m a stářím přes 250 let.
 
Zajímavosti okolí
Severozápadně od obce je výšková kóta Tři smrky (776 m), která leží přímo na evropském rozvodí Labe - Dunaj. Z kóty je kruhový rozhled a za dobré viditelnosti je vidět i Kralický Sněžník. Rozvodnice dělí oblast na severovýchodní část (asi 54%), která je odvodňována řekami Chrudimkou, Sázavou a Doubravou do Severního moře, a na část jihovýchodní (asi 46%), z níž jsou odváděny vody Svratkou a Oslavou do Černého moře. 
 
Jihovýchodně od obce leží známý les Ochoza s lyžařským a biatlonovým areálem, ve kterém se každoročně koná mnoho místních, republikových i mezinárodních závodů v běhu na lyžích a biatlonu. V samotném lese Ochoza, který je protkán spletí cest a cestiček, visí na stromech osm obrázků. Jejich motivy čerpají jak z místní historie, tak z legend a pověstí. Originály všech osmi obrázků visí ve dvoře Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.
 
Každoroční akce
Letní taneční zábavy, turnaj v kopané a nohejbale, dětský den, turnaj v šipkách, zimní turnaj v kopané,  lyžařské párkové závody pro děti, závody psích spřežení, vánoční a velikonoční trhy
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v rybníku Sykovec, sportování na víceúčelovém a fotbalovém hřišti (Obecní úřad), tenis, lanové a horolezecké centrum (Penzion Pegas), orientační běh dle map
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 4 km), krytý bazén v hotelu U Loubů na Třech Studních (1 km)


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 35' 49.6968" N 16° 2' 28.7772" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.