GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Věcov

Popis

Věcov

Základní údaje: 233 obyvatel, 600 m n.m., 10 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží a pošta.
Věcov se nachází v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na budově obecního úřadu.
 
Historie
Věcov vznikl na území pánů z Pernštejna okolo poloviny 14. století. Název Věcov je pravděpodovně odvozen z osobního jména Viec. Věcov se rozkládá v údolí Věcovského potoka, který pramení u obce Odranec, a za Jimramovskými Pavlovicemi se vlévá do Svratky. První písemná zmínka o obci je z roku 1392. K obci patří místní části Míchov, Roženecké Paseky, Koníkov, Jimramovské Pavlovice a Odranec a dále ještě samoty Korábský mlýn a Polsko.
 
Zajímavosti z historie
Pod silnicí do Nového Města stojí bývalá rychta čp. 4, u které roste velká lípa. Na rychtě jsou dva zajímavé kameny. V základech bývalé kuželny v zahradě domu je kámen, na němž jsou vytesány vidle. Prý zde děvečka propíchla švédského vojáka, který ji obtěžoval. Na počátku 20. století byl při stavbě zděné kolny v zahradě rychty do zdi vsazen starý pamětní kámen. Je to mramorová deska o velikosti 75 x 50 cm, na níž je velký kříž a pod jeho levým ramenem smrtící valaška. Na desce je nápis „Léta 1621 v pátek před Božím Narozením Václav Rychnovský z Louňovic, někdy úředník Pána Jimramovského na tomto místě od Poláků ukrutně zamordován jest. Bůh rač jeho duši k své slávě přijati. Amen.“ Václav Rychnovský z Louňovic byl správcem jimramovského panství od roku 1603. Před Vánocemi v roce 1621 obsadilo zámek v Jimramově vojsko polských kozáků. Václav Rychnovský se před nimi snažil uprchnout a ukrýt se u věcovského rychtáře, byl však u rychty ve Věcově chycen a zabit. Z rychty prý vede podzemní chodba na hrad Skály (Štarkov). Uvnitř rychty dosud stojí funkční orchestrión, který nese staročeské jméno Dalibor. Rychta není přístupná.  
 
V okolí Věcova se těžila železná ruda pro novoměstské železárny.
 
Ve Věcově působily ke konci války partyzánské oddíly Jermak a Dr. Miroslav Tyrš.
 
Pečeť obce
Okolo roku 1750 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má sv. Jiřího bojujícího s drakem.
 
Technické památky
V údolí 1 km východně od obce stojí na břehu Věcovského potoka Korábský mlýn. První zmínka o něm je v odhadu panství z roku 1587. Dnes je zde farma, kde chovají koně a včely.  
 
Co navštívit
Na Agrofarmě Kadeřávek si můžete ochutnat a zakoupit domácí ovčí a kozí sýry a med. U paní Zítkové v domě čp. 22 je možné si koupit figurky z domácího marcipánu. Na zahradě obecního úřadu jsou vystaveny různé typy včelích úlů.
 
Každoroční akce
Prodejní vánoční výstava v hasičské zbrojnici, letní taneční zábavy. Cyklistický závod Časovka do věcovských vrchů z Jimramova na Odranec se jede vždy první sobotu v září. Na začátku léta se ve Věcově koná Dětský den.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Věcov
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 36' 58.5756" N 16° 10' 15.6612" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.