GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Vahadlová studna, Fryšava

Popis

Vahadlová studna, Fryšava

Jedna z mála dochovaných vahadlových studní na Vysočině tvoří spolu s roubeným domem malebný celek. Ačkoli je umístěná na zahradě za domem, je dobře viditelná ze silnice procházející obcí.
Kruhová obrubeň studny je vyzděná z lomového kamene a přikrytá dřevěným záklopem. Vedle na vysokém tesaném sloupku je na kloubu upevněné dlouhé ráhno, jehož delší část směřuje ke studni. Na konci ráhna je připevněna dlouhá dřevěná tyč s nádobou, kterou se ze studně nabírá voda. Nejstarší dochované studny známe ze 17. a 18. století. Mají čtvercový nebo obdélníkový tvar. Místy se vyskytují i studny s polygonálním půdorysem, jejichž obrubeň kryje víceboká, kuželovitá nebo valbová střecha pokrytá šindelem. V rovinných a ojediněle i v horských krajích Moravy se objevují studny vahadlové (studny "s vysokým ráhnem"). Obvykle jsou situovány v rámci dvora nebo na rozhraní dvou sousedních usedlostí či na obecním prostranství (před domem, na návsi, na ulici). Různé druhy dřevěných a kovových pístových pump se začaly ujímat v hospodářsky pokročilejších regionech až od konce 19. století.


Kontaktní informace

  • Adresa: Fryšava
  • GPS: 49° 37' 50.34" N 16° 2' 52.8684" E
  • Otvírací doba: objekt není přístupný

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.