GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Tři Studně

Popis

Tři Studně

Základní údaje: 100 obyvatel, 730 m n.m., 10 km severozápadně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Tři Studně leží na modré, zelené a červené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na budově obecního úřadu.
 
Historie
Obec vznikla v polovině 17. století, když správce novoměstského panství František Maxmilián Kratzer dovolil dělníkům, aby si na vykácené pasece „U třech studní“ postavili své chaloupky. Tato nejstarší část obce vznikla v zatáčce cesty k Fryšavě, kde ze třech studánek vyvěral potůček tekoucí do Medlovského rybníka. Tři Studně spadaly dříve k obci Fryšava, v roce 1991 se osamostatnily. V obci je nejmenší náměstí v České republice, které je také zapsané v České knize kuriozit a rekordů.   
 
Zajímavosti z historie
Rybník Sykovec na okraji obce vznikl mezi lety 1587-1646 a je tedy starší než samotná obec. Rybník leží v nadmořské výšce 740 m a je nejvýše položeným rybníkem ve Žďárských vrších.
 
Pečeť a znak obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má tři okovy. V novodobém znaku obce se objevují tři zděné kulaté studně.
 
Významné osobnosti
Na břehu Sykovce napsal básník Miloslav Bureš (1909-1968) báseň „Píseň o studánce Rubínce“. Tyto verše později zhudebnil ve světoznámé kantátě „Otvírání studánek“ hudební skladatel Bohuslav Martinů. Martinů pobýval v létě roku 1938 na Třech Studních u rodiny Kaprálových. Hudební skladatel Václav Kaprál (1889-1947) sem často jezdíval se svou dcerou, hudební skladatelkou a dirigentkou, Vítězslavou Kaprálovou (1915-1940). Na domku rodiny Kaprálových čp. 29 je pamětní deska připomínající rodinu Kaprálových. Objekt dnes patří Českému hudebnímu fondu a je možné se tu ubytovat. V zahradě domu je symbolický hrob Vítězslavy Kaprálové. V lesním zákoutí na břehu Sykovce pramení dvě studánky, z nichž jedna nese jméno po slavné dirigentce Vitulka. U studánek je také kamenný pomníček. Kaprálová se provdala za spisovatele Jiřího Muchu, syna malíře Alfonse Muchy. O jejím životě napsal Jiří Mucha knihu s názvem Podivné lásky.
 
Na Třech Studních se v rodině Fousků narodilo několik vynikajících lyžařských závodníků a účastníků zimních olympiád. Vít Fousek starší (1913-1990), jeho syn Vít Fousek ml. (nar. 1940) i Vít Fousek nejmladší.
 
Volné chvíle trávili na Třech Studních také dva sportovci a zároveň spisovatelé Mirko Paráček (1920-1991) a Vladimír Paulišta (nar. 1922).
 
Církevní památky
U silnice stojí kaplička se zvonicí postavená okolo roku 1880.
 
Památné stromy
Severozápadně od obce u lesa stojí památný buk lesní s obvodem kmene 510 cm, výškou 22 m a stářím přes 270 let.
 
Co navštívit
Na nejmenším náměstí můžete navštívit letní minigalerii a v altánku na zahradě hotelu U Loubů letní kino.
 
Každoroční akce
Poslední sobotu v květnu se u lesních studánek Barborka a Vitulka koná slavnost Otvírání studánek. Závody psích spřežení v lednu.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v rybníku Sykovec, Lanové a horolezecké centrum, tenisový kurt (Penzion Pegas Vlachovice 1 km), letní kino v altánku na zahradě hotelu U Loubů.
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 5 km), krytý bazén v hotelu U Loubů
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 36' 49.5684" N 16° 2' 6.8388" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.