GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Tírna lnu u Jimramova

Popis

Tírna lnu u Jimramova

V údolí potoka Fryšavky se nachází unikátní objekt tírny lnu a sušárny. Nevelká stavba tírny lnu je zděným a částečně roubeným objektem, který je zajímavý především svojí válcovitou přístavbou. Stavba však již nemá zachované původní vybavení. Stroj na tření lnu byl v roce 1835 vynalezen v nedalekých Pasekách.
Len přadný byl tradiční plodinou pěstovanou na našem území po celá staletí. První velká vlna rozšíření pěstování této plodiny proběhla ve 13. století. Len se posléze v 19. století na strojní lince pročesával a lámáním se z něho odstraňovala dřevěná část – pazdeří. Dlouhé lněné vlákno se pak v tírně přetřídilo podle kvality a dále putovalo do přádelen. Od první poloviny 19. století docházelo k postupnému vytlačení lněného plátna z trhu z důvodu dovozu bavlny. Poslední tírna lnu na Vysočině (Písečné u Bystřice pod Pernštejnem) byla uzavřena v roce 2008.


Kontaktní informace

  • Adresa: Jimramov
  • GPS: 49° 38' 8.0304" N 16° 12' 56.1816" E
  • Otvírací doba: objekt není přístupný

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.