GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Sněžné

Popis

Sněžné

Základní údaje: 605 obyvatel, 680 m n.m., 12 km od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží, pošta a zdravotní středisko.
Sněžné leží na červené a zelené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn u obecního úřadu.
 
Historie
Obec vznikla na území pánů z Medlova, předků pozdějších pánů z Pernštejna. První zmínka o ní pochází z roku 1335. Její původní název Německé je odvozen pravděpodobně od původu prvních osadníků. Po druhé světové válce byla přejmenována na Sněžné. Ke Sněžnému dnes patří dříve samostatné obce Krátká, Milovy, Blatiny, Samotín, Podlesí a Vříšť.
 
Zajímavosti z historie
V parku na náměstí stojí památník české reformace se sochou T.G. Masaryka od Julia Pelikána. V době normalizace to byla jediná socha T.G. Masaryka na Žďársku, která zůstala na svém místě.
 
Znak a pečeť obce
Z roku 1729 je známa nejstarší pečeť obce, ve znaku byli dva ptáci na stromě vyrůstajícím ze srdéčka. Stejná symbolika je také v novodobém znaku obce.
 
Významné osobnosti
Přírodní krásy sem lákaly mnoho umělců, kteří často pobývali ve známém hotelu Rýdl, později Záložna. Sněžné navštěvovali básníci František Halas a Ludvík Kundera, malíř Jiří Trnka, operetní tenorista Jára Pospíšil. Ve Sněžném v domě čp. 57 pod náměstím se narodil grafik a malíř Bohdan Lacina, na jeho rodném domě je umístěna pamětní deska. Jeho díla jsou vystavena v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.
 
Stavební památky
Barokní kostel sv. Kříže pochází z poloviny 18. století, jeho průčelí s plastickou výzdobou je obráceno k barokní staré církevní škole. Nad jejím vstupem je ještě patrný nápis „V těchto síních dovídá se robě, čím  povinno Bohu, vlasti, sobě. Ve staré škole dnes sídlí Galerie ZD Sněžné. Vedle školy stojí katolická fara s mansardovou střechou. Okolo kostela v místě zrušeného hřbitova stojí litinové náhrobní kříže ze 40. let 19. století, které pocházejí ze zaniklých železáren v Kadově a na Milovech.
 
Nad kostelem stojí starobylá rychta (čp. 43) připomínaná již v roce 1524. Původně byl objekt dřevěný, v 17. století byla postavena kamenná barokní rychta, později bylo její průčelí upraveno klasicistně.
 
Co navštívit
Ve Sněžném můžete navštívit kamennou japonskou zahradu u Šimonů a dvě galerie obrazů. V Galerii ZD Sněžné je stálá expozice věnovaná životu a dílu Františka Emlera. V Galerii Sněžné se celoročně střídají prodejní výstavy obrazů.
 
Zajímavosti okolí
Na vrcholu zalesněného Buchtova kopce (813 m) stojí zdaleka viditelná letecká věž, s radarem o dosahu 300 km, jedna ze tří v ČR. Jejím úkolem je řídit civilní letecký provoz ve vymezených koridorech. Na jižním úpatí kopce byla v roce 1939 vybudována léčebna respiračních onemocnění. Léčebna postavená ve výšce 725 m n. m. je jedním z nejvýše položených nemocničních zařízení v ČR.
 
Každoroční akce
V neděli v polovině června se zde koná Kulturní víkend Sněženska spojený s řemeslným jarmarkem. V prosinci se zde konají koncerty a výstavy s vánoční tematikou.  
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v Milovském rybníku (3 km), vyjížďky na koních (Jezdecký klub Blatiny 2 km), tenis na kurtu
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 38' 44.9484" N 16° 7' 15.3624" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.