GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Sedliště

Popis

Sedliště

Základní údaje: 116 obyvatel, 505 m n.m., 17 km severovýchodně od Nového Města na Moravě,
spojení do obce autobusem, autem. Sedliště leží na modré turistické značce.
 
Historie
V roce 1398 se v zápisech uvádí jimramovské louky u Sedlišť, které tehdy patřily k jimramovskému panství. V minulosti ale obec častěji spadala k panství v Čechách, což je dáno její polohou, protože leží na českém břehu řeky Svratky. Řeka Svratka zde tvoří přirozenou hranici mezi Čechami a Moravou dlouhou téměř 33 km od Herálce až do Jimramova.  V letech 1850–1880 byly Sedliště částí obce Trhonice, od roku 1964 jsou součástí Jimramova.
 
Zajímavosti z historie
Od 18. století se v okolí Sedlišť těžil vápenec k výrobě vápna.
 
Na konci války, v noci na 9. května, nocoval v obci velitel jimramovského povstání, učitel Josef Mrštík. Když se ráno vracel do Jimramova, byl na mostě přes Svratku zadržen, smrtelně raněn a hozen do řeky. Jeho pobočník Vladislav Bašta byl na místě zastřelen.
 
Památky lidové architektury
V obci se dochovala roubená i zděná stavení, která dokládají lidové stavitelství v kraji. Mezi památkově chráněné objekty patří roubená chalupa čp. 25 s výraznou lomenicí, která stojí přímo u silnice. Ve štítě roubenky je dnes již nečitelný nápis, který říkal: Pán Bůh rač dát požehnání tomu domu, vystavěl jsem nevím komu. Tento krov je vyzdvižen nákladem France Hanusa, souseda dokonalé a poctivé obce zdejší. Mistr Johanes z Poličky – L.P. 1766. Po obou stranách nápisu byly výjevy vojáka a jezdce.
 
Na návsi stojí kaplička sv. Václava s věžičkou z roku 1852. Nad jejím vchodem je zasazena pamětní deska se jmény deseti padlých v I. světové válce. Vedle kapličky stojí kamenný kříž z roku 1894.
 
Zajímavosti okolí
Nedaleko Sedlišť po pravé straně silnice z Jimramova do Korouhve stojí kruhová vápenka z 19. století. Dodnes se zachovaly pozůstatky šachtové pece s komínem a přilehlým lomem.
 
Západně od obce je zalesněný vrch Prosička (739 m) se skalními bloky a balvanovými sutěmi. Z vrcholových skalisek je nádherný výhled k Jimramovu a do údolí Fryšávky.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, vyjížďky na koních (Selské stavení Totuškovi Jimramovské Pavlovice 5 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 2 km), Sjezdovka Sedliště a Nový Jimramov (vzdálená 4 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 38' 53.25" N 16° 13' 44.5368" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.