GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Samotín

Popis

Samotín

Základní údaje: 22 obyvatel, 730 m n.m., 14 km severně od Nového Města, spojení do obce autem.
Samotín leží na zelené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na zvoničce.
 
Historie
Obec vznikla na počátku 18. století na území novoměstského panství. Byla založena na místě vykáceného lesa, kde se říkalo „Na Samotíně“, odtud pochází také její název. Od poloviny 19. století patřil Samotín postupně k obcím Blatiny, Krátká a Kadov. Od roku 1992 patří k obci Sněžné. K Samotínu patří také bývalá panská hájenka Blatky, která stojí u silničky z Kadova do Herálce.
 
Zajímavosti z historie
V letech 1944-1945 byla obec opěrným bodem partyzánského oddílu Záře. Připomíná to pamětní deska na domku čp. 1 zvaném Partyzánka.
Místní legendou se stala samotínská hospoda, hostinský Emil Tlustoš a jeho bylinný likér Samotínský vánek. Samotínská hospoda byla oblíbenou zastávkou všech turistů a navštěvovala ji také řada umělců. Hospoda už dnes nestojí, ale v hospodě U Kolouška můžete ochutnat náhradní likér Drátovánek. Tradici bylinného likéru převzala také blízká hospoda v Kadově.
V 18. století se v okolí Samotína těžila železná ruda, což dokládá také situační plánek z roku 1741, na kterém jsou poblíž cesty ze Samotína na Blatiny zakresleny čtyři doly na železnou rudu.
 
Na Samotíně se v roce 1956 točila pohádka „Obušku z pytle ven“ s Ladislavem Peškem.
 
Pečeť obce
V roce 1767 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má zajíce u jehličnatého stromu a nad ním zářící slunce.
 
Významné osobnosti
Na Samotíně často pobýval hudební skladatel a pedagog Zdeněk Blažek (1905-1988), který byl patnáct let ředitelem brněnské konzervatoře.
 
Památky lidové architektury
Samotín je typickým příkladem sídla s rozptýlenou zástavbou. Obytná stavení, často roubená, byla umístěna přímo do obdělávaných pozemků. Příkladem takového roubeného stavení je i památkově chráněný objekt čp. 23, který pochází z přelomu 18.-19. století. V okolí obce se dochovaly zbytky zemědělských úprav krajiny z období pozdní kolonizace v 18. století. Meze a kamenice rozčleňovaly jednotlivé louky, pastviny a pole.
 
Zajímavosti okolí
Samotín leží na samotném okraji centrálního hřbetu Žďárských vrchů, v jeho blízkosti se nachází několik desítek skalních útvarů, mezi nejznámější patří Devět skal (836 m), Dráteničky (775 m), Malínská skála (813 m) a Lisovská skála (802 m).
Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal je tvořen skalními útvary, které jsou rozčleněny do bloků vysokých až 15 m a nazývají se kazatelny. Bloky tvoří seskupení typu skalního města. Skalní vyhlídka na vrcholu je přístupná a nabízí takřka kruhový výhled do údolí horní Svratky a na rozlehlé lesy hlavního hřebene. Zdejší lovecká chata sloužila roku 1945 partyzánům.
 
Malínská skála je skupina tří skalních útvarů s drobnou puklinovou jeskyňkou, která je 3 m hluboká.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v Milovském rybníku (3 km), vyjížďky na koních (Jezdecký klub Blatiny 1 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy


Kontaktní informace

  • Adresa: Samotín
  • GPS: 49° 39' 4.2552" N 16° 4' 19.2396" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.