GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Rokytno

Popis

Rokytno

Základní údaje: 213 obyvatel, 760 m n.m., 5 km severně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Rokytno leží na červené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na budově hasičské zbrojnice.
 
Historie
Obec vznikla pravděpodobně již ve druhé polovině 13. století na území pánů z Medlova, předků pozdějších pánů z Pernštejna. První osadníci sem přišli z Jižní Moravy a přinesli si s sebou i jméno obce. U Moravského Krumlova je obec Rokytná, její jméno je odvozeno od starobylého názvu pro druh vrby „rokyta“. Rokytno je spolu s Vlachovicemi druhou nejvýše položenou obcí ve Žďárských vrších. K obci patří samota Čáslav. Od roku 1980 je Rokytno přičleněno k Novému Městu na Moravě.
 
Zajímavosti z historie
Na jih od obce leží samota Čáslav se zajímavým stavením čp. 23. Původně to byl panský ovčín postavený v polovině 18. století. Z objektu se zachovala pouze jeho zemědělská část, z hlavního zadního křídla zbyly pouze obvodové zdi. Po vyhlášení tolerančního patentu v roce 1781 se uvažovalo o přestavění ovčína na evangelickou modlitebnu pro celé panství. Kvůli odporu novoměstských občanů ale k realizaci nedošlo. 
 
Pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má listnatý strom, na který se vzpíná dvouocasý lev.
 
Významné osobnosti
V obci se narodil hudební skladatel Otakar Šín (1881-1943), spisovatel Josef Havlík (1861-1934) a malíř Bohumil Šín (1897-1926). Na Rokytně měl svůj ateliér malíř Bohumil Puchýř (1914-1985).
 
Stavební památky
Uprostřed obce stojí bývalý hostinec, dnes hotel Rokytno. V roce 1932 jeho fasádu vyzdobil sgrafity se sportovní tematikou novoměstský malíř a grafik Karel Němec (1879-1960). Největší sgrafita se jmenují Lyžařství a Turistika. Naproti hotelu stojí dům čp. 48, který Karel Němec také vyzdobil svými sgrafity. Ve štítě domu jsou dnes již málo patrná sgrafita Písař a Kronikář. 
 
Zajímavosti okolí
Za obcí u silnice směrem do Sněžného stojí v zatáčce bývalá hájenka z roku 1930. Dnes je zde penzion U Martina.
 
Sererovýchodně od obce se v lese tyčí Pasecká skála (819 m) s vrcholovou vyhlídkou. Skalní útvar je vysoký 24 m a skládá se ze tří bloků: Pecen, Pernštejn a Vyhlídka. Na vyznačených úsecích je povolena horolezecká činnost.
 
Jihovýchodně od obce v údolíčku s neobvyklým názvem Šarátky – Kaňásky pramení říčka Bezděčka. V její nivě se vyskytuje řada chráněných rostlin.
 
Každoroční akce
Letní taneční zábavy, zimní párkové závody pro děti a karneval.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v Medlovském rybníku (3 km), vyjížďky na koních (Fryšavský dvorec Fryšava 5 km), Horolezecké a lanové centrum (Penzion Pegas Vlachovice 3 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (7 km)
 
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 35' 54.3012" N 16° 4' 17.5404" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.