GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Řečice

Popis

Řečice

Základní údaje: 488 obyvatel, 540 m n.m., 7 km jižně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží a pekárna.
Řečice leží na červené turistické značce.
 
Historie
Počátky obce jsou spojeny s klášterním dvorcem, tzv. grangií, kterou zde založil žďárský klášter již na konci 13. století. Okolo dvorce začala postupně vznikat nová obec. Název Řečice je dáván do souvislosti s tekoucí, řinoucí se vodou. V roce 1850 byla Řečice přičleněna k Radešínské Svratce, od roku 1860 je opět samostatnou obcí. K obci patří samota Tálský mlýn.
 
Zajímavosti z historie
V blízkosti Řečice bývala dříve obec Maňkov, která patřila ke žďárskému klášteru. Již v 15. století je ale obec uváděna jako pustá. K jejímu obnovení již nedošlo, dnes ji připomíná pouze název lesa Maňkov.
 
Znak a pečeť obce
V roce 1667 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku měla koníka. Později byl koník nahrazen beranem. V novodobém znaku obce je stříbrný beran se zlatou zbrojí a dvě stříbrná břevna.
 
Významné osobnosti
V obci se narodil Eduard Soška (1913-1944), který pocházel ze samoty Tálský mlýn. Eduard Soška byl členem odbojové organizace R3. Padl při přestřelce s gestapem v Pasekách u Proseče 1.11. 1944.
 
Stavební památky
Na návsi dříve stávala dřevěná kaple. V roce 1932 byla na náklady hostinského Josefa Šustáčka stará kaple zbořena a postavena nová zděná. V letech 1999-2000 byla ke kapli přistavěna zákristie.
 
V obci stojí kamenný pomníček obětem I. světové války postavený v roce 1928.
 
Nedaleko od obce u říčky Bobrůvky je samota Tálský mlýn. Samota je poprvé zmiňována už v roce 1749. V roce 1929 byl u mlýna postaven lihovar.
 
Každoroční akce
Lyžařské párkové závody, dětský karneval, masopustní průvod, plesy, stavění májky, pouťové slavnosti se závody přes rybník, rybářské závody pro děti
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v koupališti Řečice, sportování na víceúčelovém hřišti
 
Zimní aktivity
Místní upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 8 km), tělocvična v kulturním domě, bruslení na kluzišti
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 30' 47.8224" N 16° 3' 54.3672" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.