GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Radňovice

Popis

Radňovice

Základní údaje: 336 obyvatel, 620 m n.m., 3 km západně od Nového Města, spojení do obce autobusem, vlakem, autem. V obci je obchod se smíšeným zbožím a hospoda U Kalíška.
Radňovice leží na jižní hranici CHKO Žďárské vrchy.
 
Historie
Počátky obce jsou spojeny s hradem Lichtenburkem (od 16. století zvaný Lichnice). Hrad byl vystavěn ve 13. století poblíž Ronova nad Doubravou v Železných horách. Panství, na kterém obec vznikla, patřilo k hradu, později bylo darováno i s obcí žďárskému klášteru. Radňovice patří k nejstarším obcím na Novoměstsku, jejich jméno je odvozeno od osobního jména Radňa nebo Radoň. Od roku 1980 byla obec součástí Nového Města na Moravě, v roce 1990 se opět osamostatnila.
 
Znak a pečeť obce
V roce 1667 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má strom. V novodobém znaku obce je zdůrazněna její starobylost. Ve znaku se objevují zkřížené ostrve z rodového erbu pánů z Lichtenburka, zlatá koruna symbolizující žďárský klášter a černá orlí křídla připomínající pány z Křižanova.
 
Významné osobnosti
V Radňovicích prožil část svého dětství v domě čp. 31 spisovatel Josef Věromír Pleva (1899-1985). Jeho rodina se sem přestěhovala, když mu bylo 11 let. Autorovy vzpomínky na rodný kraj se objevují v jeho knížce pro děti Malý Bobeš. Malý Bobeš žil v Radobylicích, tak spisovatel přejmenoval ve své knížce obec Radňovice, a prožíval tu stejné příběhy jako samotný Pleva.
 
V obci se v rodině Zajíčků narodilo několik vynikajících lyžařských závodníků i účastníků zimních olympiád: Jaroslav Zajíček, František Zajíček a Vladimír Zajíček.
 
V Radňovicích žije výtvarník Jan Svoboda (nar. 1957), který působil také v brněnském divadle X.
 
Stavební památky
Čtvercové zděné stavení čp. 2 sloužilo dříve jako rychta. 
V roce 1958 byla místní hasičská zbrojnice vyzdobena sgrafity s hasičskou tematikou.
 
U domu čp. 18 je pomník rolníka Františka Mikeše (1888-1942), který byl popraven za odbojovou činnost. Pomník navrhl sochař Vincenc Makovský, autorem reliéfu je František Žemlička.
 
Zajímavosti okolí
Nad obcí se vypíná Harusův kopec (741 m), který byl pojmenován podle svého majitele, Jana Haruse, který žil v Radňovicích v 17. století. V roce 1920 byla na vrcholu postavena dřevěná turistická chata s rozhlednou. Po požáru v roce 1942 již chata nebyla obnovena. Dnes je na vrcholu kopce televizní vysílač, který je důležitým orientačním bodem pro široké okolí. Na východním svahu je známá sjezdovka a o kousek dál lyžařský a biatlonový areál u hotelu SKI. Od hotelu SKI vede na vrchol trasa terénního testu zdatnosti.
Z Radňovic vede na Harusův kopec křížová cesta.
 
Každoroční akce
Červencové závody přes rybník, turnaj v malé kopané „O pohár starosty“, podzimní výlov rybníka na návsi, myslivecký ples v lednu, lyžařské párkové závody pro děti a dětský karneval
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v rybníku Koupaliště v Novém Městě na Moravě (4 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 3 km)


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 33' 49.0896" N 16° 2' 5.91" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.