GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Radešínská Svratka

Popis

Radešínská Svratka

Základní údaje: 611 obyvatel, 520 m n.m., 7 km jižně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem.
V obci je prodejna smíšeného zboží a pošta.
 
Historie
Obec vznikla ve druhé polovině 13. století na obou březích říčky Bobrůvky, která tu tvořila přirozenou hranici mezi panstvím žďárského kláštera a panstvím Heralta z Obřan. Název Svratka je pravděpodobně odvozen z německého Swarta, což znamená černá voda. Ačkoli řeka Svratka zdejším územím vůbec neprotéká, dala obci zřejmě svoje jméno. Říčka Bobrůvka je pravostanným přítokem Svratky, což převzetí pojmenování alespoň trochu vysvětluje. Přívlastek Radešínská dostala obec až v době připojení k radešínskému panství v roce 1826 pro odlišení od Svratky, která vznikla v severní části Novoměstska. K obci patří samota Lánský Dvůr, kde pravděpodobně již v 15. století sídlil svratecký vladyka.
 
Zajímavosti z historie
Na konci 13. století tu založil žďárský klášter klášterní dvůr, tzv. grangii. U dvoru vznikla samostatná osada Svratečka. Osada i dvůr později zanikly, dodnes je připomíná jen místní pojmenování pozemků.  
 
Za II. světové války působil v obci výsadek odbojové skupiny Tungsten.
 
Znak a pečeť obce
V roce 1667 dostala obec samostatnou pečeť, ve znaku má čápa. Stejná symbolika se objevuje i v novodobém znaku obce.
 
Významné osobnosti
V letech 1850-1929 žil v obci řezbář Josef Mahel zvaný Honzíček, který své výrobky dodával i na radešínský zámek a na císařský dvůr ve Vídni.
 
Církevní památky
Na návsi stojí empírový kostel sv. Václava z roku 1806. Dříve na jeho na místě stával pravděpodobně gotický kostelík. V inventáři zdejšího kostela jsou varhany pocházející ze žďárského kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je dnes památkou UNESCO. Varhany sem byly převezeny v roce 1784 po zničujícím požáru, který postihl žďárský klášter v roce 1784.
 
Co navštívit
Letní prodejní výstava obrazů na zahradě domu čp. 173 u Mahelů.
 
Každoroční akce
Letní zahradní slavnosti, Svatováclavská pouť, podzimní výstava skotu a zemědělské techniky
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v hasičské nádrži nebo na koupališti v Řečici (2 km), sportování na fotbalovém hřišti
 
Zimní aktivity
Místní běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 8 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 30' 34.9812" N 16° 5' 9.7584" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.