GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Račice

Popis

Račice

Základní údaje: 49 obyvatel, 540 m n.m., 10 km jihovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem.
Informační kiosek je umístěn na budově obecního úřadu.
 
Historie
Na území dnešní obce založil žďárský klášter hospodářský dvorec tzv. grangii. V okolí dvorce začala v první polovině 15. století postupně vznikal obec Račice. Obec byla v minulosti postupně přičleněna k Horní Bobrové, Dlouhému a Bobrové. V roce 1990 se osamostatnila. Název obce pravděpodobně vznikl připojením přípony -ice k základu osobního jména Radek, Rac či Radslav, nebo také ke slovnímu základu rač, což je nářeční výraz pro hluboký výmol nebo roklinu. K obci patří samota Ráčkův mlýn.
 
Zajímavosti z historie
V Račicích byl 17.5.1950 po celodenním obléhání v přestřelce zastřelen jednotkami StB a Lidových milicí Bohuslav Pavlů (1922-1950), který žil v ilegalitě.
 
Pečeť obce
V roce 1667 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má raka.
 
Významné osobnosti
V obci se narodil malíř a pedagog Emil Moser (1826-1916), který působil ve Štýrském Hradci.
 
Stavební památky
Původně klášterní hospodářský dvorec čp. 1 byl založen před rokem 1462 na území dnešní obce. Grangie většinou stály mimo sídla poddaného lidu a pracovali na nich především konvrši (laičtí příslušníci klášterního společenství). V roce 1483 byl dvůr prodán Mikuláši Ráčkovi, jehož rod dvůr vlastnil až do začátku 19. století. Dvorec stojí u návsi a jeho nejstarší částí je částečně roubené obytné stavení z poloviny 18. století.
 
Na říčce Olešné stojí Ráčkův mlýn, který byl založen před rokem 1607. Jednalo se o malý mlýn a provoz v něm byl zastaven už před II. světovou válkou. 
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání na koupališti v Řečici (6 km)
 
Zimní aktivity
Upravené lyžařské běžecké trasy (vzdálené 11 km), Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 11 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 29' 48.6312" N 16° 8' 20.7168" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.