GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Pohledec

Popis

Pohledec

Základní údaje: 495 obyvatel, 650 m n.m., 3 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Pohledec se nachází v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na budově kulturního domu.
 
Historie
Obec vznikla na přelomu 13. a 14. století na území pánů z Medlova, předků pozdějšího významného rodu pánů z Pernštejna. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1348. K obci patří osada Bezděkov. Od roku 1980 je Pohledec přičleněn k Novému Městu na Moravě.
 
Zajímavosti z historie
V 17. století žil v okolí obce poustevník Jan Malý, který byl v roce 1676 pohřben v Olešné u hřbitovní zdi „ku příkladu jiným peciválům a lenochům“.
 
K Pohledci patřila panská cihelna založená v roce 1732, mlýn na potoce pod obcí, o němž je první zmínka z roku 1490, a druhý mlýn na Bezděkově. Bezděkovský mlýn po válce vyhořel a nebyl již obnoven.
 
Pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku je vyobrazen běžící kůň.
 
Významné osobnosti
V Pohledci se narodil malíř a grafik Josef Jambor (1887-1964). Jambor vyrůstal v početné rodině, o níž napsal románovou kroniku Soumrak rodu Jamborova novoměstský spisovatel a lékař Josef Svítil-Jan Karník. Později se přestěhoval do Tišnova, ale na Vysočinu se stále vracel. Často pobýval ve své chalupě na Blatinách. V Horácké galerii v Novém Městě na Moravě jsou vystaveny jeho obrazy.
 
Památky lidové architektury
V obci se dochovalo několik roubených a zděných stavení, která jsou dokladem lidového stavitelství v kraji. Na návsi stojí bývalá rychta čp. 1 se čtvercovým půdorysem. První zmínka o ní pochází z roku 1551. V rychtě býval rychtářský stůl z roku 1820 a vykládaný cínovník z roku 1829, který si s sebou jako výbavu přivezla nevěsta, městská dcerka.
 
Zajímavosti okolí
Severně od obce jsou dva zajímavé skalní útvary. Na úbočí Pohledeckého kopce (749 m) stojí na okraji lesa osamocená Vávrova skála (735 m). Ještě do 30. let 20. století zde stávaly skály dvě, jedna z nich byla ale postupně odtěžena. Zvláštní tvar skály přímo vnucuje myšlenku, že zde nevznikla přirozeným způsobem. Povídá se, že je to bludný balvan, který tu upustil čert. Z vrcholu skály je daleký výhled jižním směrem.
Na zalesněném vrcholu Pohledeckého kopce je v uzavřeném vojenském prostoru Pohledecká skála (812 m) a telekomunikační věž. Skále se dříve říkalo Kaiserstein. Telekomunikační věž měří 52 m a je důležitým orientačním bodem pro široké okolí. Na jejím vrcholku bliká zdaleka viditelné bílé světlo.
 
Každoroční akce
Letní závody přes rybník, Masopustní loučení se zimou
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, sportování na fotbalovém a víceúčelovém hřišti,  koupání v rybníku Koupaliště v Novém Městě na Moravě (3 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (4 km)
 
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 34' 42.7908" N 16° 5' 52.4004" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.