GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Podlesí

Popis

Podlesí

Základní údaje: 12 obyvatel, 660 m n.m., 16 km severně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem.
Podlesí leží na žluté turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na Hotelu Podlesí.
 
Historie
Podlesí je nejmladší obcí na Novoměstsku, vzniklo až ve druhé polovině 18. století na území jimramovského panství. Prvními osadníky byli pravděpodobně dělníci, kteří zde těžili dřevo pro potřeby okolních sklářských a železářských podniků. Další význačnou činností zdejších obyvatel bylo bílení prádla a lněné příze. Od roku 1850 do roku 1922 byla obec přičleněna ke Krásnému a od roku 1962 se stala částí obce Sněžné. Název Podlesí, který výstižně charakterizuje její polohu, užívá obec až od roku 1948. Původní název pocházející z roku 1794 byl Zwaldorf, později se také užívala označení Kutiny, Walldorf, Walldorf–Milovy nebo Valdorf. Toto označení bylo buď odvozeno od jména majitelky jimramovského panství Marie Antonie z Waldorfu nebo jednoduše pocházelo z německého Walddorf (lesní ves). Z Podlesí je překrásný výhled na zalesněný hřeben Žďárských vrchů, malebné Blatiny se skálou Dráteničky a Milovský rybník.
 
Zajímavosti z historie
Obec vznikla tzv. lesní kolonizací, kdy jednotlivé domky vznikaly nahodile a postupně na vymýcené lesní půdě. Proto jsou jednotlivé domky nepravidelně roztoušeny na stráni u lesa, a to na území téměř hodinu cesty dlouhém, jak uvádějí historické prameny.
 
Pečeť obce
V roce 1794 dostala obec pečeť, ve znaku má beránka.
 
Památky lidové architektury
Jednotlivé domky jsou roztroušeny u okraje lesa na úbočí zalesněného Buchtova kopce (813 m) a Vysokého kopce (806 m). Obec nemá náves, domky tvoří několik menších skupin. Jedna z nich zvaná Zálesí vznikla při bývalé hájence na lesní mýtině na svahu Buchtova kopce. V Zálesí se dochovalo několik roubených stavení s lomenicemi, které jsou dokladem lidového stavitelství v kraji.
 
Památné stromy
V blízkosti domu čp. 5 stojí památná lípa s obvodem kmene 375 cm, výškou 21 m a stářím 170 let.
 
Zajímavosti okolí
Na vrcholu zalesněného Buchtova kopce (813 m) nechal v roce 1939 postavit učitel Vraspír turistickou chatu s vyhlídkou, z níž bylo možné spatřit Krkonoše i Jeseníky. Turistická chata byla tehdy oblíbeným výletním místem. Pár metrů od chaty byla v roce 1979 postavena zdaleka viditelná letecká kontrolní věž s radarem o dosahu 300 km. Jejím úkolem je řídit civilní letecký provoz ve vymezených koridorech. Na jižním úbočí kopce byla v roce 1939 vybudována léčebna respiračních onemocnění. Léčebna postavená ve výšce 725 m n. m. je jedním z nejvýše položených nemocničních zařízení v ČR.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v Milovském rybníku (2 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, krytý bazén, sauna, posilovna a bowling v Hotelu Podlesí


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 39' 54.8604" N 16° 6' 35.9676" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.