GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Petrovice

Popis

Petrovice

Základní údaje: 214 obyvatel, 570 m n.m., 3 km jihozápadně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Petrovice leží na červené turistické značce. Informační kiosek je umístěn na budově kulturního domu.
 
Historie
Obec byla založena na území novoměstského panství v době, kdy jeho majiteli byli páni z Lipé. Petrovice vznikly tedy pravděpodobně ve druhé polovině 14. století. Název obce je odvozen od osobního jména Petr. Od roku 1980 jsou Petrovice součástí Nového Města na Moravě. 
 
Zajímavosti z historie
Petrovice leží na pravém břehu říčky Bobrůvky, která zde tvořila hranici mezi novoměstským panstvím a majetkem žďárského kláštera. Často se tu proto řešily spory o desátky z Petrovic, na které si činili nárok jak majitelé novoměstského panství, tak žďárský klášter.
 
Pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má obilný snop mezi dvěma srpy obrácenými ostřím ven.
 
Významné osobnosti
V obci se v domě čp. 4 narodil politik a poslanec Josef Peňáz (1885-1961). Jeho záslouhou byl v roce 1927 do obce zaveden elektrický proud.
 
Stavební památky
Na návsi stojí zvonička z roku 1876, poblíž ní stojí pomník padlým spoluobčanům za I. světové války.
 
Na jihovýchodní straně obce leží na říčce Bobrůvce Petrovický mlýn (čp. 16), který dříve patřil k nejzámožnějším a nejvýznamnějším mlýnům na novoměstském panství. První zmínka o něm pochází již z roku 1492. V roce 1749 bylo ve mlýně jedno složení (jeden pár mlecích kamenů), stoupa na výrobu krup a 81 měřic pozemků. Ve mlýně se dochovalo kompletní vybavení mlýnice z počátku 20. století, které je dosud funkční. V 80. letech 20. století byl v mlýně zastaven provoz. Objekt je památkově chráněný.
 
V blízkosti obce, asi 1 km severně, leží na říčce Bobrůvce druhý mlýn zvaný Jelínkův. Původně na jeho místě stávala jirchářská valcha, která byla později přestavěna na papírnu. Ta zde pracovala až do roku 1862 a vyráběla kvalitní papír různého druhu. Po zániku papírny se zde vyráběla lepenková střešní krytina a později byl objekt přestavěn na mlýn. U mlýnu pracovala také pila, která byla v roce 1892 společně s mlýnem zrušena a nahrazena škrobárnou. Škrobárna zanikla až během I. světové války. Mlýn byl znovu obnoven ve 30. letech 20. století a mlel obilí až do 50. let 20. století. Původně byl poháněn vodním kolem na horní vodu, později Francisovou turbínou. Ve mlýně se zachovalo vzácné mlýnské zařízení z 19. století.
 
Zajímavosti okolí
V letech 1966-1970 se mezi Slavkovicemi a Petrovicemi těžila uranová ruda pro Uranové doly v Dolní Rožínce. Dnes se severovýchodně od obce těží v rulovém lomu stavební kámen.
 
Každoroční akce
Lyžařské závody, maškarní průvod a ostatky, stavění májky, prvomájový průvod, dětský den, fotbalový turnaj v malé kopané
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v koupališti v Řečici (4 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 4 km), Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 4 km), zimní kluziště


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 32' 48.5556" N 16° 3' 50.3496" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.