GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Pazderna na Křižánkách

Popis

Pazderna na Křižánkách

Pazderny sloužily v minulosti ke zpracování lnu, vzhledem k vysoké pravděpodobnosti vzplanutí ohně, se kterým se v objektu pracovalo, byly stavěny v dostatečné vzdálenosti od hmoty samotného statku hospodáře nebo nejlépe někde na okraji vsi. Ne jinak tomu je i u pazderny v Moravských Křižánkách, která pochází z počátku 19. století.
Drobná roubená stavba patří svým umístěním i dochovanými konstrukčními prvky k nejhodnotnějším objektům vesnické památkové rezervace Křižánky. Pazderna je vystavěna v pastvinách při západním okraji Moravských Křižánek nedaleko od hráze Kyšperského rybníka. Volně stojící objekt je členěn na obytnou část, síň, komůrku a dřevník. Dřevěná konstrukce sušírny měla svůj význam, roubené stěny neakumulovaly teplo do sebe a zároveň sloužily jako izolační materiál. Prostory k sušení lnu mohly být spojeny s obytnou částí, tak jak je tomu v Křižánkách, mnohdy se ale jednalo o samostatný objekt s jednou či více místnostmi specializovaný čistě na výrobu. V pazdernách se zpracovávala lněná cupanina, ale i konopí, dle kterého je domek někdy nazýván "konopice". K vytápění objektu sloužila pec. Len, ze kterého se získávalo vlákno určené ke tkaní, se sklízel těsně před dozráním. Snopky lnu se pak stavěly na poli proti sobě, do stříšek, a nechávaly se pozvolna sušit. Poté se z rostliny otloukly paličky a postranní výhonky, zbylé stonky byly připraveny k dalšímu zpracování. Len se nejprve namáčel a poté v pazdernách sušil při teplotě 35 stupňů. Tak se oddělilo lýko od dřevnaté části stonku. Poté následoval další postup odstraňující nežádoucí kousky pazdeří, až zůstalo pouze samotné očištěné vlákno.


Kontaktní informace

  • Adresa: Moravské Křižánky
  • GPS: 49° 41' 17.9628" N 16° 3' 39.726" E
  • Otvírací doba: objekt není přístupný

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.