GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Nový Jimramov

Popis

Nový Jimramov

Základní údaje: 58 obyvatel, 540 m n.m., 18 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem.
Nový Jimramov leží na červené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy.
 
Historie
Obec vznikla v polovině 19. století na území jimramovského panství, a to sloučením tří původně samostatných obcí a jedné osady: Hutě (dnes Nový Jimramov), Širokého pole a Pasek (dnes Jimramovské Paseky) a osady Rabuňka. Nový Jimramov byl v roce 1976 přičleněn k Jimramovu, v roce 1990 se opět osamostatnil.
 
Zajímavosti z historie
Osada Huť dostala své jméno podle sklářské huti, kterou v údolí říčky Fryšávky zřídila jimramovská vrchnost okolo poloviny 17. století. V roce 1657 si sedm dělníků z hutí postavilo v jejím okolí své domky. Již v roce 1674 se také objevuje název Nový Jimramov. Sklářská huť byla zrušena již na přelomu 17. a 18. století a objekt byl přebudován na papírnu. Papírna byla v provozu ještě po roce 1850 a vyráběla velmi kvalitní papír, který se prodával do Vídně a do Prahy. Na konci 19. století byla papírna přeměněna na přádelnu vlny. V letech 1960 – 1990 se zde vyráběly stolky a židle. Všechny provozy, které se zde postupně vystřídaly, využívaly vodní energii z říčky Fryšávky. Dnes je objekt na návsi ve zchátralém stavu.
 
Osada Široké pole vznikla v první polovině 18. století na stráních jižně od Hutě. Její název patrně vznikl doslovným překladem z německého názvu Breitfeld.
 
Pečeť obce
Okolo roku 1750 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má poprsí sv. Petra.
 
Významné osobnosti
V Novém Jimramově se narodil zakladatel moderní sociologie, kněz a redaktor Robert Neuschl (1856-1914).
Nad návsí má svůj ateliér malíř Rudolf Němec (nar. 1936). Rudolf Němec se stal předlohou pro jednu z hlavních postav románu Hynka Jurmana „Být za vodó“, který se odehrává v okolí Nového Jimramova.
 
Památky lidové architektury
V Novém Jimramově se dochovalo několik domků, které jsou dokladem lidového stavitelství v kraji. Mezi památkově chráněné objekty patří malá roubenka čp. 40, která stojí přímo u silnice do Jimramova, domek na vysoké podezdívce čp. 34 a roubené stavení čp. 18.
 
Zajímavosti okolí
V blízkosti obce na vrcholku zalesněného kopce se tyčí mohutný skalní blok nazývaný Štarkov, Skály nebo dříve také Stařechovice (679 m). Mezi skalními bloky jsou dodnes patrné zbytky původního hradu Skály.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, vyjížďky na koních (Stáj Sága Javorek 2 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Nový Jimramov (délka tratí 500 – 600 m, technický sníh)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 38' 6.63" N 16° 11' 9.4236" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.