GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Nové Město na Moravě

Popis

Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě
Základní údaje: 8038 obyvatel, 600 m n.m. Spojení do města autobusem, vlakem, autem.
Město leží na červené, zelené a žluté turistické značce na jižní hranici CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosky jsou umístěny na budově informačního centra, autobusového nádraží, hotelu Artis a v lyžařském areálu na budově Sportovního klubu lyžování.
 
Historie
Město bylo založeno ve druhé polovině 13. století Bočkem z Obřan v souvislosti se vznikajícím blízkým cisterciáckým klášterem. Osada nejprve nesla jméno Bočkov či Bočkonov, ale již v roce 1293 je uváděna jako Nova civitas, tedy Nové Město. Největšího rozkvětu dosáhlo město na konci 16. století za Vratislava z Pernštejna, po němž je pojmenováno také největší novoměstské náměstí. Novodobé dějiny města jsou spojeny především s běžeckým lyžováním. První lyžaři se zde objevili již na počátku 90. let 19. století. V roce 1934 zde byla založena tradice, dnes již světoznámého závodu, „Zlatá lyže“. Současný název Nové Město na Moravě se používá od roku 1911 pro odlišení od ostatních Nových Měst. K městu patří místní části Hlinné, Jiříkovice, Maršovice, Olešná, Petrovice, Pohledec, Rokytno, Slavkovice a Studnice.
 
Znak města
V roce 1635 povýšil kardinál František z Ditrichštejna, tehdejší majitel panství, městečko na město a současně s tím rozšířil i městský znak. K původnímu sedícímu lvu přidal vinařské nože s knížecím kloboukem ze svého rodového erbu.                                                                                             
 
Významné osobnosti
Ve městě se narodila řada významných osobností a umělců, jež připomínají pamětní desky na jejich rodných domech. Mezi nejvýznamnější patří Jan Štursa (1880-1925), jeden ze zakladatelů českého moderního sochařství. Nejznámější Štursovo dílo, bronzová plastika Raněný, stojí před umělcovým rodným domem. Jeho žák, sochař Vincenc Makovský (1900-1966), se narodil domě čp. 11.
Z Nového Města pochází také malíř a grafik Karel Němec (1879-1960), sochař Arnošt Košík (1920-1990), malíř Pavel Kopáček (1923-1996), sbormistr a pegagog Josef Veselka (1910-1922), ministr sociální péče a člen londýnské vlády za II. světové války Jaromír Nečas (1888-1945), antifašista Ivan Sekanina (1900-1940), československý legionář František Seidl (1895-1918), poručík ruských legií Antonín Beranovský (1895-1918) a spisovatel a lékař Josef Svítil-Jan Karník (1870-1958).
 
Stavební památky
Historický střed města, který tvoří tři náměstí a přilehlé uličky, je městskou památkovou zónou. Náměstí lemují domy s renesančními, barokními i klasicistními prvky. Mezi nejzajímavější objekty ve městě patří zámek z druhé poloviny 16. století, budova staré radnice s věžičkou z roku 1555 a renesanční dům čp. 97. Uprostřed náměstí stojí kostel sv. Kunhuty, jehož fasádu vyzdobil sgrafity malíř Karel Němec.
 
Památné stromy
Na katolickém hřbitově stojí dvě památné lípy velkolisté.
 
Zajímavosti okolí
Na okraji města leží známý les Ochoza s lyžařským a biatlonovým areálem, ve kterém se každoročně koná mnoho místních, republikových i mezinárodních závodů v běhu na lyžích a biatlonu. V samotném lese Ochoza, který je protkán spletí cest a cestiček, visí na stromech osm obrázků. Jejich motivy čerpají jak z místní historie, tak z legend a pověstí. Originály všech osmi obrázků visí ve dvoře Horáckého muzea.
  
Nad městem se vypíná Harusův kopec (741 m) s televizní věží, která je důležitým orientačním bodem pro široké okolí. Na jeho východním svahu je známá sjezdovka. Od hotelu SKI vede na vrchol trasa terénního testu zdatnosti.
 
Každoroční akce
Mezinárodní závody v běhu na lyžích a biatlonu, Otvírání vírského mlýnku, slavnost Nova Civitas s řemeslným jarmarkem, Novoměstské hudební slavnosti
 
Co navštívit
Horácké muzeum s expozicemi lidová kultura, sklářství a železářství, historie výroby lyží a lyžování, školní třída ze 30. let. 20. století a mineralogická sbírka. Na dvorku muzea je pohyblivý Vírský mlýnek, soubor dřevěných figurek poháněný vodním kolem.
Horácká galerie s rozsáhlou sochařskou a malířskou expozicí sídlí v novoměstském zámku.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v rybníku Koupaliště, tenis, minigolf, in-line bruslení na ovále v areálu Zlaté lyže
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec, sauna, posilovna, squash, bowling
 


Kontaktní informace

  • Adresa: Městské informační centrum, Nové Město na Moravě
  • GPS: 49° 33' 39.6684" N 16° 4' 25.5756" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.