GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Nová Ves u Nového Města na Moravě

Popis

Nová Ves u Nového Města na Moravě

 Nová Ves u Nového Města na Moravě
Základní údaje: 628 obyvatel, 610 m n.m., 3 km jihovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Nová Ves leží na jižní hranici CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na budově obecního úřadu.
 
Historie
Obec vznikla na hranicích novoměstského panství a žďárského kláštera. První písemná zpráva o ní pochází z roku 1397, kdy se řešil spor novoměstského faráře a žďárského kláštera o desátky z Nové Vsi. Obec byla v roce 1980 přičleněna k Novému Městu na Moravě, od roku 1992 je opět samostatná. Díky přívlastku v názvu „u Nového Města na Moravě“, který obec používala v letech 1960-1980 a opět ho používá od roku 1992, patří Nová Ves k obcím s nejdelším názvem v ČR.
 
Zajímavosti z historie
Podle místního názvu louky Hamřiště je možné usuzovat, že tu pravděpodobně stával hamr. Louka Hamřiště leží pod rybníkem Červinka.
 
Pečeť a znak obce
V roce 1667 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má tři snopy obilí. Stejná symbolika se objevuje i v novodobém znaku obce.
 
Významné osobnosti
V obci se narodil pedagog, spisovatel a překladatel František Trnka (1882-1944) a významný chirurg Jaroslav Michek (nar.1933).
 
Církevní památky
Kaplička byla postavena v roce 1897 na místě bývalé zvonice. V roce 1965 byla přestavěna do podoby malého kostelíka. Vedle kostelíka stojí socha Krista.
 
Zajímavosti okolí
Nedaleko obce při silnici do Nového Města na Moravě vystupuje na povrch masiv vyvřelé horniny. Hornina obsahuje velké množství bílého živce, proto se tu celému masivu lidově říká „kroupnáč“. Dříve se hornina těžila pro stavební účely.
 
Každoroční akce
Zimní masopustní průvod, Dětský karneval, Pouť s krojovaným průvodem na svátek sv. Anny (26. července)
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v koupališti v Řečici (6 km), tenis na kurtu, sportování na fotbalovém, basketbalovém a volejbalovém hřišti
 
Zimní aktivity
Místní upravené lyžařské stopy napojené na udržované novoměstské běžecké trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 4 km)


Kontaktní informace

  • Adresa: Nová Ves u Nového Města na Moravě
  • GPS: 49° 32' 31.7112" N 16° 4' 57.3996" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.