GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Musil Cyril

Popis

Musil Cyril

čestný občan města in memoriam - 20.12.2007
Na návrh Konfederace politických vězňů ČR, pobočky okr. Žďár nad Sázavou a OV Českého svazu bojovníků za svobodu ve Žďár nad Sázavou udělilo Zastupitelstvo města Nové Město na Moravě dne 20. 12. 2007 čestné občanství in memoriam významnému protifašistickému bojovníkovi, vynikajícímu sportovci, nositeli Československého válečného kříže 1939, panu Cyrilu Musilovi ze Studnic u příležitosti jeho 100. výročí narození.

  Cyril Musil se narodil 26. 11. 1907 v početné rodině sedláka ve Studnicích.
Již jako chlapec tíhnul k lyžování. A právě v tomto sportu dosáhl vynikajících lyžařských úspěchů. Byl držitelem stříbrné medaile ze závodů štafet na 4x10 km ( MS 1933), účastník ZOH 1936 ( 50 km . 9. místo), byl šestinásobným mistrem ČSR a Polska a účastníkem mezinárodních závodů FIS.
  Za okupace se jeho statek na Studnicích stal místem úkrytu odbojových pracovníků. Pobývali zde mimo jiné i profesor J. Grňa, generál Luža , generálmajor ing. Pernický a další čelní představitelé protifašistického odboje. Dále plnil povinnosti spojky a podílel se aktivně i na jiných úkolech odboje, ve kterých mu obětavě pomáhala i jeho žena Růžena.
  Nastupující totalitní moc po roce 1948 nepřehlédla, že spolupracovníci C. Musila byli vysíláni především ze Západu a tedy i orientováni prozápadně. V roce 1949 byl zatčen STB a v zinscenovaném procesu byl odsouzen na 20 let do vězení. Podařilo se mu uprchnout z vězení v Ilavě. Dostal se do Kanady, kde si zřídil malý hotel a lyžařskou školou. Zemřel v dubnu roku 1977. Vlastně byl nalezen ve svém penzionu mrtev. Okolnosti jeho smrti nebyly dosud objasněny.
I když mělo jméno Cyrila Musila upadnout v naprosté zapomenutí, nestalo se tak.
  Město Nové Město na Moravě si tuto významnou osobnost připomnělo nejenom odhalením pamětní desky na jeho rodném domě na Studnicích, ale ocenilo statečnost a odvahu Cyrila Musila i udělením čestného občanství in memoriam.


Kontaktní informace