GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Maršovice

Popis

Maršovice

Maršovice
Základní údaje: 251 obyvatel, 660 m n.m., 3 km severně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je obchod se smíšeným zbožím.
Maršovice leží na žluté, modré, červené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na objektu prodejny.
 
Historie
Obec vznikla na území pánů z Medlova, předků pánů z Pernštejna. První osadníci, kteří do zdejšího kraje přicházeli z jižní Moravy, s sebou přinášeli i místní jména. Obec stejného názvu je u Moravského Krumlova a její název je odvozen od osobního jména Mareš. První písemná zmínka o Maršovicích je z roku 1483 a souvisí s místní rychtou. Od roku 1980 patří Maršovice k Novému Městu na Moravě.
 
Pečeť obce
V roce 1749 dostala obec pečeť, ve znaku má kříž.
 
Významné osobnosti
V maršovské rychtě prožili část svého dětství sourozenci Křičkovi: hudební skladatel Jaroslav (1882-1969), básník Petr (1884-1949) a jejich sestra, spisovatelka Pavla (1886-1972). Jejich maminka pocházela z Maršovic a po smrti svého manžela se sem s dětmi vrátila. V mnoha dílech sourozenců Křičkových se objevovaly náměty z Vysočiny, například v Petrově sbírce Šípkový keř nebo Bílý štít (skutečný štít rychty). Bratři Křičkové také složili pro svou babičku, která na rychtě žila, dnes již téměř zlidovělou písničku Bábinčin maršovský valčík. V prvním poschodí rychty je umístěnapamětní deska sourozenců Křičkových.   
 
V roce 1912 se v Maršovicích také objevil tehdy třináctiletý Josef Věromír Pleva. Jeho rodiče bydleli v Radňovicích a on sem chodil do služby pást krávy k místnímu sedlákovi. Spisovatelovy vzpomínky na dětství se objevují v knize pro děti Malý Bobeš.
 
Památky lidové architektury
Na návsi stojí původně renesanční rychta čp. 1. První zprávy o ní pocházejí již z roku 1550. V 17. století byla rychta barokně přestavěna a v 19. století dostala empírové průčelí. V roce 1960 se přeměnila na stylový hotel.
 
V obci se dochovalo několik zděných i roubených stavení, která jsou dokladem lidové architektury v kraji.
 
Zajímavosti okolí
Na úbočí Pohledeckého kopce (749 m) stojí na okraji lesa osamocená Vávrova skála (735 m). Ještě do 30. let 20. století zde stávaly skály dvě, jedna z nich byla ale postupně odtěžena. Zvláštní tvar skály přímo vnucuje myšlenku, že zde nevznikla přirozeným způsobem. Povídá se, že je to bludný balvan, který tu upustil čert. Z vrcholu skály je daleký výhled jižním směrem.
Na zalesněném vrcholu Pohledeckého kopce je v uzavřeném vojenském prostoru Pohledecká skála (812 m) a telekomunikační věž. Skále se dříve říkalo Kaiserstein. Telekomunikační věž měří 52 m a je důležitým orientačním bodem pro široké okolí. Na jejím vrcholku bliká zdaleka viditelné bílé světlo.
 
Každoroční akce
Letní taneční zábavy, zimní párkové závody pro děti
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v rybníku Koupaliště v Novém Městě na Moravě (2 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 4 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 34' 44.3928" N 16° 4' 40.098" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.