GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Líšná

Popis

Líšná

Základní údaje: 55 obyvatel, 610 m n.m., 14 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. Část obce Líšná leží na zelené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy.
 
Historie
Obec Líšnou tvoří dvě části, Horní a Dolní Líšná, vzdálené od sebe přibližně 0,5 km. Horní Líšná je starší a vznikla ve druhé polovině 15. století na území pernštejnského panství. V místě Dolní Líšné stál v polovině 16. století mlýn, který byl v roce 1651 přeměněn na zkujňovací výheň s hamerským kladivem pro zpracování surového železa z kadovských železáren. Dělníci pracující ve výhni si v jejím okolí začali postupně stavět domky, což byl počátek Dolní Líšné. V roce 1976 byla Líšná přičleněna k obci Sněžné, v roce 1990 se opět osamostatnila.
 
Pečeť obce
V roce 1749 dostala obec pečeť, ve znaku má dvě zkřížené líšně ve hvězdném poli. Pojmenování líšeň se užívalo pro dřevěnou opěru žebřin proti nápravě vozu.
 
Významné osobnosti
V Líšné se narodil Josef Bukáček (1897-1970), profesor češtiny na univerzitě v Terstu a v Padově. Publikoval eseje a literárně vědecké práce.
 
Památky lidové architektury
Asi 1 km západně od obce leží samota Líšenský dvůr. Zde stojí bývalý panský dvůr, který vznikl přestavbou tří selských statků před rokem 1681. Dvůr je postaven do tvaru čtverce a jeho hlavní budova má mansardovou střechu krytou šindelem. Objekt je dnes využíván jako rekreační středisko. 
 
V obou částích obce se dochovaly zděné statky i roubená stavení dokládající tradice lidového stavitelství v kraji. Mezi památkově chráněné objekty patří roubenky čp. 4 a 29 v Horní Líšné.
 
Technické památky
Na katastru obce Líšná, ale prakticky již na začátku Vříště byla v 17. století postavena zkujňovací výheň s hamerským kladivem. V roce 1910 byl objekt přestavěn na elektrárnu, která od roku 1913 dodávala proud do obce Sněžné. U objektu se zachoval náhon z Fryšávky a část vodní turbíny.
 
Zajímavosti okolí
Na vrchu kopce Bohdalec je stejnojmenný skalní útvar (803 m), ze kterého je daleký výhled na centrální hřeben Žďárských vrchů. V okolí Bohdalce jsou stopy po těžbě železné rudy. Z údolí Fryšávky od hájenky na okraji Líšné vede na vrchol po zelené turistické značce trasa terénního testu zdatnosti.
 
Dolní Líšnou protéká říčka Fryšávka, jejíž povodí od Vříště přes Líšnou až k Jimramovu patří k nejkrásnějším částem Žďárských vrchů. Povodí Fryšávky je přírodním unikátem a bylo zařazeno Mezinárodní unií pro ochranu přírody a přírodních zdrojů do tzv. Zelené knihy, která je celosvětovým seznamem vybraných chráněných území.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 3 km), Sjezdovka Nový Jimramov (vzdálená 3 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 38' 24.2412" N 16° 9' 0.8856" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.