GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Kuklík

Popis

Kuklík

Základní údaje: 179 obyvatel, 640 m n.m., 10 km severně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem.
Kuklík leží v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na hasičské zbrojnici.
 
Historie
Obec vznikla na počátku 16. století na území novoměstského panství. Její původní název byl Výmyslice, a to pravděpodobně podle názvu vesnice na jižní Moravě, z níž sem přišli první osadníci. Název Kuklík se poprvé objevuje až v roce 1590 v souvislosti se zdejším mlýnem. V roce 1976 byla obec přičleněna k obci Sněžné, v roce 1990 se opět osamostatnila.
 
Zajímavosti z historie
Na Kuklíku byla v roce 1651 postavena zkujňovací výheň, která spolu s výhněmi ve Vříšti a Líšné zpracovávala surové železo z vysokých pecí v Kadově. V okolí Kuklíku se také těžila železná ruda pro kadovské železárny. Při těžbě rudy se tu narazilo i na žílu obsahující zlato, jeho výskyt byl ale velmi malý.
 
V roce 1766 se zde narodil Jakub Nepomucen Jun, který měřil 235 cm. Oženil se s dcerou generálmajora barona Schulze, která měřila jen o 10 cm méně. Stejně vysoké byly údajně i dvě jejich dcery.
 
Pečeť obce
V pečeti obce z roku 1808 je v horní části běžící kůň, ve spodní části květina.
 
Významné osobnosti
Na Kuklíku vlastnili chaloupky herec Oldřich Nový a akad. malíř František Emler, kteří tu trávili své volné chvíle. František Emler vlastnil domek čp. 17, v jehož místě kdysi stávala zkujňovací výheň. Obrazy Františka Emlera inspirované zdejším životem si můžete prohlédnout v Galerii ZD ve Sněžném.
 
Památky lidové architektury
Jednotlivé domky jsou rozptýleny po obou březích říčky Fryšávky a tvoří části Bořina, Chobot, Chobotský dvůr, Kout a Balkán. V obci se dochovala řada zděných statků i roubených stavení s lomenicemi z přelomu 18. a 19. století, které jsou typickým příkladem lidového stavitelství na Vysočině.
 
Památné stromy
V obci jsou dva chráněné stromy. U domu čp. 10 lípa malolistá a v části Chobotský dvůr lípa velkolistá s obvodem kmene 820 cm a stářím přes 450 let.
 
Zajímavosti okolí
Na vrcholu Borovičkovy skály po pravé straně u silnice směrem do Sněžného stojí litinový kříž z roku 1826, který pochází z hutí ve Vříšti.
 
Každoroční akce
Mikulášská a velikonoční merenda, letní taneční zábavy v přírodě, lyžařské párkové závody pro děti a dětský karneval.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, sportování na víceúčelovém hřišti (Penzion Kukla)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka (Nový Jimramov vzdálená 8 km, Nové Město vzdálená 10 km)
 
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 37' 46.218" N 16° 6' 46.782" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.