GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Krásné

Popis

Krásné

Základní údaje: 104 obyvatel, 560 m n.m., 20 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Krásné leží na zelené a žluté turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na budově hasičské zbrojnice.
 
Historie
Obec vznikla na pravém moravském břehu řeky Svratky na území pánů z Medlova a jejich potomků pánů z Pernštejna. Řeka Svratka zde tvoří přirozenou zemskou hranici mezi Čechami a Moravou. Počátky obce spadají pravděpodobně do 13. století, ale první písemná zmínka pochází až z roku 1392. Název pochází od krásného místa, kde byla obec založena, nebo od „chrastí, křoví a nízkého porostu“. K obci dříve patřil také Spělkov a Podlesí. V roce 1976 bylo Krásné přičleněno ke Sněžnému, v roce 1990 se opět osamostatnilo. K obci je dnes přičleněna osada Mrhov.
 
Zajímavosti z historie
V obci stávala rychta, kterou v roce 1680 přeměnila vrchnost na panský dvůr. U rychty byl také mlýn, který byl na konci 17. století přestavěn na zkujňovací huť s hamerským kladivem.
 
V době rekatolizace byla v obci umístněna jezuitská stanice.
 
Pečeť obce
V roce 1750 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má sv. Václava pod pětihrotou korunou.
 
Církevní památky
Na návsi stojí barokní kostel sv. Václava, který vznikl v roce 1737 přestavbou původního menšího kostelíka. Původní kostelík pocházel ze 13. století, což dokládají románská okna ve zdi kostela objevená při rekonstrukci v roce 1985.
 
Památné stromy
U domu čp. 35 stojí chráněná lípa velkolistá s obvodem kmene 490 cm, výškou 39 m a stářím 250 let.
 
Zajímavosti okolí
Na sever od Krásného na úbočí kopce leží uprostřed luk malebný hřbitov obehnaný zdí.
 
Krásné leží na úpatí Buchtova kopce (813 m), na jehož vrcholu byla v roce 1979 postavena zdaleka viditelná letecká kontrolní věž s radarem o dosahu 300 km. Jejím úkolem je řídit civilní letecký provoz ve vymezených koridorech.
 
Každoroční akce
Pouťová a pomlázková zábava, pouťový fotbalový turnaj, letní výstavy obrazů v kulturním domě
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 7 km), Sjezdovka Daňkovice (vzdálená 4 km) a Nový Jimramov (8 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 40' 37.8552" N 16° 8' 46.0536" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.