GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Kadov

Popis

Kadov

Základní údaje: 133 obyvatel, 670 m n.m., 10 km severně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Kadov leží na zelené a žluté turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek stojí na návsi.
 
Historie
Vznik obce souvisí se založením tamních železáren v polovině 17. století. O místě „Na Kadowie“ se ale dozvídáme již mnohem dříve, a to v odhadu novoměstského panství z roku 1587, kdy zde šest fryšavských osadníků mělo své louky a obec Fryšava pastvisko. K obci patří samoty Kadůvek a Podmedlovský mlýn. V roce 1976 byl Kadov přičleněn k obci Sněžné, v roce 1990 se opět osamostatnil.
 
Zajímavosti z historie
V roce 1651 zde nechal správce novoměstského panství František Maxmilián Kratzer postavit dvě vysoké pece na výrobu železa. Jedna stála přímo v Kadově na břehu říčky Fryšávky v místech dnešního výletiště. Druhá byla postavena na říčce Medlovce, a to pravděpodobně v místě, kde později vznikl Podmedlovský mlýn. Na výrobu surového železa navazovaly zkujňovací výhně ve Vříšti, Líšné a Kuklíku, které železo zušlechťovaly. Železárny vyráběly užitkové i ozdobné předměty, známé jsou zejména litinové kříže. Největšího rozmachu dosáhly v 18. a na počátku 19. století, kdy svým objemem výroby byly druhé na Moravě. Železárna potřebovala pro svou činnost velké množství dřevěného uhlí, které se tu pálilo v milířích. Správu železáren měl na starosti tzv. šichtmistrovský úřad ve Vříšti.V Horáckém muzeu v Novém Městě si můžete prohlédnout drobné výrobky místních hutí, obraz kadovských železáren ze 70. let 19. století i historickou mapu novoměstského panství, na které jsou zakresleny doly, hutě, hamry i vysoké pece.
 
Při silnici do Herálce u parkoviště pod Lisovskou skálou stojí kopie železného sloupku, k němuž se váže pověst o silákovi Honzovi z Bříšče (Vříště). V době, kdy se vyměřoval katastr, se radní z Kadova a Herálce přeli o hranici mezi obcemi. Dohodli se, že v železárnách ulijí sloupek, a kam ho Honza donese, tam bude hranice mezi obcemi. Honza by ho prý býval odnesl třeba až do Herálce, ale přepadly jej cestou střevní potíže, musel se „břemene“ rychle zbavit a hraniční kámen zůstal celkem spravedlivě uprostřed hlubokého lesa.
 
Pečeť obce
Na konci 18. století dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má beránka s křížem.
 
Stavební památky
Kadůvek, dům čp. 22
Jedná se o bývalý Josefský dvůr, který založila novoměstská vrchnost asi v roce 1727, aby obhospodařoval stále se rozšiřující polnosti na vymýcených pasekách. Poblíž stojí malá roubená stavba, která sloužila jako sušárna lnu.
 
Dům čp. 21
Bývalý mlýn postavený roku 1760, ke kterému od 19. století patřila také pila. Zpracování dřeva se stalo hlavní činností mlýna, proto se později již nehovoří o mlýnu, ale o Kadovské pile.
 
Hospoda U Janečků čp. 15
Hospoda patří k nejstarším usedlostem v obci a provoz v ní byl zahájen zřejmě už v 18. století. Ve svérázné hospodě je k dostání bylinný likér Kadovánek, který nahradil tradici proslulého Samotínského vánku. Na fasádě hospody je plastika Kadovánku, jejímž autorem je Ivo Durec.
 
V obci se dochovala řada roubených stavení, která dokládají lidové stavitelství v kraji. Mezi památkově chráněné objekty patří roubenky s lomenicemi čp. 13, 24, 34 a 42, které pocházejí z první poloviny 19. století.
 
Podmedlovský mlýn čp. 23
Bývalý panský mlýn byl postaven v barokním slohu okolo roku 1720. Mlýn má mansardovou střechu a část jeho interiérů je zaklenuta valenou klenbou.
 
Na návsi stojí busta T.G. Masaryka od sochaře Julia Pelikána.
 
Zajímavosti okolí
Po levé straně silnice směrem k Novému Městu stávala dřevěná kaplička, postavená rumunským vojákům, kteří se zúčastnili osvobození zdejších obcí v roce 1945. Kaplička již nestojí, dodnes ji ale připomíná pojmenování místa „U rumunské kapličky“ a tabulka na stromě.
 
Každoroční akce
Letní taneční zábavy.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, vyjížďky na koních (Jezdecký klub Blatiny 5 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 10 km)


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 37' 57.2232" N 16° 4' 47.2044" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.