GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Jiříkovice

Popis

Jiříkovice

Základní údaje: 230 obyvatel, 670 m n.m., 6 km severozápadně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem.
Jiříkovice leží na modré a červené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na hasičské zbrojnici.
 
Historie
Obec byla založena na panství, které patřilo k hradu Lichtenburku (od 16. století zvaný Lichnice). Ten vznikl ve 13. století poblíž Ronova nad Doubravou v Železných horách. Později byla obec darována žďárskému klášteru. Název obce je odvozen od osobního jména Jiřík. K obci patří samota U Mrázků. Od roku 1980 jsou Jiříkovice součástí Nového Města na Moravě.
 
Zajímavosti z historie
Na přelomu 15. a 16. století byl v obci klášterní dvůr, do kterého se chodilo z okolí na robotu.
 
Na Novoměstsku se vžilo úsloví „vyrychtovat někoho nebo něco jako vítr Jiříkovice“. Toto přirovnání pochází od události, která se stala 8.10.1843. Bouře s větrnou smrští tehdy rozmetala do základů osmnáct stavení v horní části obce. Obilí ze stodol a šatstvo z truhel odnesla až do lesa Ochozy. Šindele ze střech se prý našly až na kunštátském panství.
 
V lednu 1945 byl v Jiříkovicích zatčen Jan Král a jeho tři synové Jaroslav, Jan a František za ukrývání partyzánů. Všichni zahynuli v Mauthausenu. Rodinou tragédii připomíná kamenný pomníček v místě, kde stávalo jejich stavení.
 
Pečeť obce
V roce 1667 dostala obec pečeť, ve znaku má včelí úl s poletujícími včelami.
 
Významné osobnosti
V Jiříkovicích se narodil Josef Mrázek (1890-1969), učitel, redaktor a autor středoškolských učebnic.
 
Církevní památky
Na návsi stojí kaple se zvoničkou z roku 1861, vedle kaple je železný kříž z roku 1871. 
 
Zajímavosti okolí
Nad obcí se vypíná Harusův kopec (741 m), který byl pojmenován podle svého majitele z 18. století. V roce 1920 byla na vrcholu postavena dřevěná turistická chata s rozhlednou. Po požáru v roce 1942 již chata nebyla obnovena. Dnes je na vrcholu kopce televizní vysílač, který je důležitým orientačním bodem pro široké okolí. Na východním svahu je známá sjezdovka a o kousek dál lyžařský a biatlonový areál u hotelu SKI. Od hotelu SKI vede na vrchol trasa terénního testu zdatnosti.
 
Severozápadně od obce probíhá evropské rozvodí Labe - Dunaj. Rozvodnice dělí oblast na severovýchodní část (asi 54%), která je odvodňována řekami Chrudimkou, Sázavou a Doubravou do Severního moře, a na část jihovýchodní (asi 46%), z níž jsou odváděny vody Svratkou a Oslavou do Černého moře. Přímo na evropském rozvodí leží od 17. století rybník Dvouhrázník. Ještě nedávno končil výtok z jeho jedné hráze v Černém moři a výtok z druhé hráze v Severním moři.
 
Západně od obce na Slavkovickém potoku leží kaskáda šesti rybníků.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v rybníku Koupaliště v Novém Městě na Moravě (4 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 2 km)


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 34' 38.3844" N 16° 1' 50.7684" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.