GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Jimramovské Paseky

Popis

Jimramovské Paseky

Základní údaje: 10 obyvatel, 580 m n.m., 16 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem.
Jimramovské Paseky leží na červené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy
 
Historie
Obec vznikla v první polovině 18. století na území jimramovského panství. Původně se užívalo pouze označení Paseky, ale protože byly na Novoměstsku ještě další dvě obce se stejným názvem, dostala obec v roce 1846 přívlastek Jimramovské. Paseky se skládaly z Dolních a Horních Pasek. Dolní Paseky, dnes Jimramovské Paseky, leží v údolí Fryšávky po obou stranách silnice na Jimramov. Horní Paseky dnes nesou pojmenování Nové Jimramovské Paseky a jsou roztroušeny na jihozápadním svahu kopce Rabuňka (722 m). Lidově se jim ale říká také Rabuňka. Název Rabuňka je spojován s rakouským ministrem F.A. Raabem (1722-1783), propagátorem zakládání nových obcí. V roce 1850 byla obec připojena k Javorku, od roku 1869 je součástí Nového Jimramova.
 
Pečeť obce
V roce 1750 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má poprsí sv. Antonína.
 
Významné osobnosti
V roce 1835 vynalezl zdejší domkař Jan Dvořák stroj na tření lnu, za což mu byla udělena stříbrná medaile tehdejší císařsko-královskou moravskoslezskou hospodářskou společností.
 
Stavební památky
Na říčce Fryšávce stojí mlýn zmiňovaný již v roce 1372, tedy dávno před založením Pasek. V roce 1631 byla u mlýnu zřízena pila a od roku 1840 ještě olejna.
 
V obci se dochovala řada roubených i zděných stavení, která dokládají lidové stavitelství v kraji. Typickým příkladem horských roubených stavení je také dům čp. 25 s lomenicí.
 
Zajímavosti okolí
V blízkosti obce na vrcholku zalesněného kopce se tyčí mohutný skalní blok nazývaný Štarkov, Skály nebo dříve také Stařechovice (679 m). Mezi skalními bloky jsou dodnes patrné zbytky původního hradu Skály.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, vyjížďky na koních (Stáj Sága Javorek 2 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 3 km), Sjezdovka Nový Jimramov (vzdálená 3 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 38' 4.2288" N 16° 10' 43.4676" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.