GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Jimramov

Popis

Jimramov

Základní údaje: 908 obyvatel, 500 m n.m., 16 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží, pošta a lékař.
Jimramov leží na žluté, červené a modré turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn v parčíku na náměstí.
 
Historie
Jimramov vznikl na soutoku Svratky a Fryšávky pravděpodobně již ve 13. století. Jeho zakladatelem byl zřejmě Jimram z Medlova, po kterém dostalo městečko také své jméno. Jméno Jimram, latinsky Emeramus, bylo běžně rozšířené až do konce 16. století. Od tohoto jména je odvozen i název severoitalského města Merano. Pro svou malebnost se Jimramovu někdy říká Merán Vysočiny, toto označení začal poprvé používat na počátku 20. století Guth-Jarkovský. K Jimramovu patří osady Ubušín, Sedliště, Trhonice a Benátky. V roce 2006 byl Jimramovu znovu přiznán status městys.
 
Pečeť městyse
Pečeť pochází z roku 1578, ve znaku má renesanční štít se třemi hroty, nad kterými jsou od 18. století tři zlaté hvězdy. Stejnou symboliku má i znak městyse.
 
Významné osobnosti
V Jimramově se narodila řada významných osobností. Pamětní deska od Julia Pelikána na domě čp. 156 připomíná rodiště bratří Mrštíků, barokní dům čp. 10 je rodištěm evangelického faráře a spisovatele Jana Karafiáta, autora knížky pro děti Broučci. Na jeho rodném domě je umístěna pamětní deska od Františka Anýže. V Jimramově působil také katolický kněz a český buditel Matěj Josef Sychra, jeho pobyt připomíná pamětní deska na budově fary. Na domě čp. 190 je pamětní deska věnovaná Václavu Dobiášovi, spoluzakladateli protifašistické organizace Předvoj. Jezuita, misionář a matematik Karel Slavíček se narodil v domě čp. 71, na kterém je umístěna pamětní deska. Byl přes dvacet let astronomem a geometrem na císařském dvoře v Pekingu. V části Benátky se narodil sochař František Žemlička.
 
Stavební památky
Historický střed městyse s barokními a klasicistními domy je památkovou zónou. Jeho malebné prostředí často využívají filmové štáby.
 
Na okraji náměstí stojí zámek, za jehož zakladatele je považován Pavel Katarin z Kataru, který koupil jimramovské panství v roce 1588. Ten zde postavil renesanční tvrz, která dnes tvoří nejstarší část zámku. Na přelomu 18. a 19. století byla tvrz přestavěna v klasicistní zámek s nádvořím a vybudována krytá nadzemní chodba spojující zámek s nedalekým katolickým kostelem. V roce 1778 získal jimramovské panství a s ním i jimramovský zámek a zříceninu nedalekého hradu Skály italský rod Belcrediů. Po restituci v roce 1991 mu byl majetek zkonfiskovaný v roce 1948 opět navrácen.
Půvab historické městské zástavby přitahuje do Jimramova filmaře, kteří zde natočili řadu filmů a seriálových epizod např. pohádku O kominickém učni a dceři cukráře nebo epizodu z úspěšného seriálu Četnické humoresky.
Pod vrchem Padělek (625 m) stojí novogotická hrobka rodu Belcrediů pocházející z roku 1869.
 
Na břehu Fryšávky směrem do Nového Jimramova stojí bývalá tírna lnu z roku 1800.
 
Co navštívit
Uprostřed náměstí stojí bývalá škola z roku 1801. Dnes je zde Výstavní síň U Sv. Jana a Síň rodáků. Mezi vystavovanými exponáty je i loutkový výjev Broučci od Jiřího Trnky.
 
Zajímavosti okolí
V blízkosti obce je zalesněný vrch Prosička (739 m) se skalními bloky a balvanovými sutěmi. Z vrcholových skalisek je nádherný výhled k Jimramovu a do údolí Fryšávky.
 
Každoroční akce
Divadelní, hudební a výtvarný festival Otevřeno Jimramov se koná na konci srpna. V srpnu se pořádá také Sousedský den. Na začátku září odtud startuje cyklistický závod Časovka do věcovských vrchů. V prosinci je zde prodejní vánoční výstava.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v řece Svratce, vyjížďky na koních (Selské stavení Jimramovské Pavlovice 3 km), tenis
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Nový Jimramov (vzdálená 3 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 38' 3.8292" N 16° 13' 27.8508" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.