GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Hlinné

Popis

Hlinné

Základní údaje: 180 obyvatel, 600 m n.m., 6 km jihozápadně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Informační kiosek je umístěn na budově místní knihovny.
 
Historie
Na území dnešní obce vznikl pravděpodobně ve 14. století klášterní dvorec, tzv. grangie. Již v první polovině 15. století je dvorec uváděn jako svobodný v majetku vladyky Volimíra z Hlinného. V jeho okolí postupně vznikla obec Hlinné. Obec dostala své jméno podle hlinitého místa, na kterém byla založena. Od roku 1980 je Hlinné součástí Nového Města na Moravě.
 
Zajímavosti z historie
Hlinné bylo za II. světové války místem působení západního výsadku Tungsten.
 
Pečeť obce
V roce 1667 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má trubku.
 
Významné osobnosti
V obci se narodil Karel Šimon (1919-1943), seržant Britského královského letectva, který zahynul při leteckém výcviku. Narodil se tu také Jan Mička (1899-?), který publikoval ve vědeckých časopisech a byl šéfchemik United Biscuit Company of America.
 
Církevní památky
U silnice dříve stávala dřevěná zvonice. Na jejím místě byla v roce 1901 postavena kaple Andělů strážných. Vedle ní je kamenný pomník padlým z I. světové války a mramorový křížek z roku 1900.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v koupališti v Řečici (4 km), sportování na hřišti
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 7 km), Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 7 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 31' 40.7784" N 16° 2' 18.5784" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.