GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

Podolí

Description

Základní údaje: 93 obyvatel, 540 m n.m., 10 km jižně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem.
Informační kiosek je umístěn na budově kulturního domu.
 
Historie
Obec byla založena pravděpodobně na konci 13. století na území křižanovského panství. Jejími zakladateli byli zřejmě páni z Lomnice, potomci Přibyslava z Křižanova. Název obce je odvozen údajně od skutečnosti, že její domky byly roztroušeny „po dole“. V minulosti bylo Podolí dvakrát přičleněno k obci Bobrová. Od roku 1990 je opět samostatné.
 
Pečeť obce
V roce 1667 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má sedícího ptáka. V novodobém znaku obce je pták doplněn lílií připomínající žďárský klášter a růžencem, který symbolizuje patronku zdejší kaple.
 
Významné osobnosti
V Podolí se narodil František Mička (1878-?), který byl sochařem a modelářem v Miami na Floridě v USA. Jeho kresby indiánů se objevovaly v českých i amerických časopisech.
 
Církevní památky
Na návsi stojí kaple z roku 1887 zasvěcená sv. Královně růžence. 
 
Zajímavosti okolí
Směrem k Bobrové poblíž říčky Bobrůvky stojí tzv. Gohialův kámen. Jedná se spíše o skalisko, na kterém je vytesán kříž, lebka, jméno Gohial a letopočet 1785. Gohialův kámen připomíná tragickou událost, kdy zde kámen zavalil jednoho z kameníků, kteří tu zhotovovali kamenná koryta.
 
Každoroční akce
Pálení čarodějnic, stavění máje, pouť, vánoční turnaj v ping-pongu
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v rybníku „Balaton“ 500m za vesnicí směrem do Radešína, sportování na víceúčelovém hřišti v obci
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké trasy v okolí (směrem k Bohdalci, Řečici, Radešínské Svratce), upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 11 km), sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 11 km)


Contact Information

  • GPS: 49° 29' 2.3676" N 16° 4' 50.1384" E

Where to find this place?

Javascript is required to view this map.