GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Roženecké Paseky

Beschreibung

Roženecké Paseky

Základní údaje: 112 obyvatel, 680 m n.m., 9 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Roženecké Paseky se nacházejí v CHKO Žďárské vrchy.
 
Historie
Obec vznikla v první polovině 18. století na území pánů Mitrovských. Vykácená paseka již nebyla znovu osázena a dělníci si zde začali stavět své domky. Zpočátku nebyla osada vůbec pojmenována a spadala pod rychtáře v Míchově. Až v roce 1802 se stala samostatnou obcí a dostala název Paseky. V letech 1850-1919 patřily Paseky k Míchovu. V roce 1920 se obec opět osamostatnila a získala do názvu přívlastek Roženecké pro odlišení od dalších obcí stejného jména (Studnické a Jimramovské Paseky). Přívlastek „Roženecké“, dříve také „Rožinecké“, souvisí se sídlem tehdejšího bystřického panství, které bylo za vlády Mitrovských přeneseno do Dolní Rožínky. K obci patří osady Štarkov a Spálený Dvůr. Od roku 1960 jsou Roženecké Paseky součástí obce Věcov.
 
Zajímavosti z historie
Roženecké Paseky si dosud zachovaly horský ráz, jednotlivé domky jsou roztroušeny po stráních podél silnice z Nového Města do Jimramova v délce téměř 2 km.
 
Okolí obce bylo za druhé světové války místem partyzánské činnosti. V listopadu 1944 přešel do Roženeckých Pasek partyzánský oddíl Dr. Miroslav Tyrš. Jejich sídlem se na čas stalo stavení Jaroslava Zobače čp. 17.
 
Pečeť obce
V roce 1802 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má sedm jehličnatých stromů s milířem a zabodnutou radlicí.
 
Památky lidové architektury
V obci se dochovalo několik zděných i roubených stavení, která jsou dokladem lidového stavitelství v kraji.
 
Zajímavosti okolí
Jižně od obce je vrch Kamenice, z něhož jsou pěkné výhledy na Sněžensko a Jimramovsko. Na jeho severním svahu je lyžařský vlek. Hezké výhledy severním směrem jsou i přímo ze silnice v horní části obce.
 
V blízkosti Roženeckých Pasek je kopec Metodka (788 m), který poskytuje daleké výhledy na téměř všechny světové strany. Při dobré viditelnosti je na severu vidět hřbet Kralického Sněžníku. Na vrcholu stojí od roku 1975 památník partyzánům. V roce 1980 byl ještě doplněn pamětní deskou se jmény obětí.
 
V lese směrem k obci Lísek jsou dva památné kameny. První kámen zvaný „U Tří srnců“ připomíná hraběte Mitrovského, který zde prý jednou ránou zastřelil tři srnce. Druhý, „Vlčí kámen“ v blízkosti žluté turistické značky směrem k Lísku, připomíná revírníka V. Marzika ze Stříteže. Ten zde 2. ledna 1830 zastřelil posledního vlka na Vysočině.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Roženecké Paseky
 


Kontakt Information

  • GPS: 49° 36' 16.7292" N 16° 9' 28.0764" E

Wo finde ich diese Stelle?

Javascript is required to view this map.