GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Mirošov

Beschreibung

Mirošov

Základní údaje: 131 obyvatel, 494 m n.m., 15 km jihovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Informační kiosek je umístěn na budově obecního úřadu.
 
Historie
Obec byla založena pravděpodobně ve 14. století na území, které patřilo ke křižanovskému panství. Obec vznikla na hranicích panství, takže část nových usedlostí byla postavena už na území patřící k Moravci. První zpráva o Mirošovu pochází z roku 1338. K obci patří samota Zábršův mlýn. V minulosti byla obec dvakrát přičleněna k obci Bobrová. V roce 1990 se opět osamostatnila.
 
Zajímavosti z historie
Ve 14. století vznikl v Mirošově manský dvůr a v blízké obci Lhotka malá vodní tvrz zdejších vladyků. Obec Lhotka později zanikla a tvrz připadla k Mirošovu. Již v roce 1693 je ale i tvrz uváděna jako pustá. Tvrz stávala při cestě do Strážku a k Zábršovu mlýnu, tomuto místu se později říkalo „Staré zámky“. Nepatrné pozůstatky zdí původní tvrze byly na počátku 80. let 20. století zavezeny kamením z místního lomu.
 
Znak a pečeť obce
V roce 1667 dostala obec vlastní pečeť, v níž byl zobrazen pes nebo liška. V novodobém znaku obce je kráčející kůň s červeným uzděním.
 
Významné osobnosti
V roce 1936 byl učitelem v Mirošově Alois Lukášek (1911-1984), pozdější akademický malíř.
 
Stavební památky
V obci stojí zvonička sv. Petra a Pavla, na návsi kamenný pomník padlým za první světové války a „Štursův kříž“, který nechal postavit Štursa z Mirošova.
 
V obci se dochovalo několik památek lidového stavitelství. Zděné obytné stavení čp. 13 pocházející z 19. století je památkově chráněno. Hodnotný je také dům čp. 38 „U Andresů“, který byl postaven v roce 1789, což dokládá letopočet na jeho fasádě.
 
U silničky k Moravci stojí boží muka s obrázkem Madony ve výklenku.
 
Zajímavosti okolí
Nad obcí se zvedá Mirošovský vrch (525 m), ze kterého je pěkný rozhled do dalekého okolí.
 
U silnice do Blažkova je kamenolom, ve kterém se těží kámen i písek.
 
Každoroční akce: dětské rybářské závody ke dni dětí (začátek června)
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v rybníku Piknůsek
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 16 km), Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 16 km)
 
 


Kontakt Information

  • GPS: 49° 27' 53.6004" N 16° 9' 16.9524" E

Wo finde ich diese Stelle?

Javascript is required to view this map.