GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Borovnice

Beschreibung

Borovnice

Základní údaje: 174 obyvatel, 510 m n.m., 21 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem,  autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Borovnice leží na žluté turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn v autobusové zastávce.
 
Historie
Obec vznikla na pravém moravském břehu řeky Svratky na území pánů z Medlova a jejich potomků pánů z Pernštejna. Počátky obce spadají pravděpodobně do přelomu 13. a 14. století, ale první písemná zmínka o Borovnici pochází až z roku 1483. Obec patřila v letech 1976-1990 k Jimramovu, od roku 1990 je opět samostatná. K obci patří samota Kutiny, která vznikla v první polovině 18. století.
 
Zajímavosti z historie
Řeka Svratka zde tvoří přirozenou hranici mezi Čechami a Moravou dlouhou téměř 33 km od Herálce až do Jimramova. Dravý tok řeky Svratky měnil často říční koryto, a tak docházelo ke sporům o zemskou hranici, louky a rybolov.
 
Borovnice leží v oblasti s převažujícím tradičním příklonem k evangelickému náboženství. Po vyhlášení tolerančního patentu v roce 1781 se všichni obyvatelé přihlásili k evangelické víře a již rok poté se zde konaly první bohoslužby v domku Josefa Dvořáka čp. 34. 
 
Na samotě Kutiny se scházely během druhé světové války čelní představitelé domácího nekomunistického odboje (gen. Luža, Svatoň, Serinek).
 
Pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má sv. Annu.
 
Významné osobnosti
V Borovnici se v roce 1902 narodil malíř Jaroslav Pavliš, který se dožil přes sto let.
 
Stavební památky
Evangelický kostel byl místním evangelíkům povolen až v roce 1886, ještě v témže roce byl také postaven. Původní dřevěná věž byla v roce 1913 nahrazena věží zděnou.
 
V Borovnici dříve stávala kaple sv. Anny, která však byla v roce 1790 odsvěcena a zbořena. Z milodarů věřících byla v roce 1900 postavena kaple nová, zasvěcená znovu sv. Anně.
 
Statek čp. 1 vedle kostela sloužil dříve jako rychta. V roce 1903 vypracoval známý architekt Dušan Jurkovič plány na jeho přestavbu, která však nebyla zrealizována. U rychty bývala až do roku 1942 továrna na škrob, sirup a cukrovinky.
 
Výstavní dům čp. 36 postavil v pseudogotickém slohu místní podnikatel Kalášek v roce 1861. Budova měla sloužit klášteru, podnikatel ale zbankrotoval, zastřelil se a dům byl vydražen. Ve dvoře se zachoval Kaláškův plastický portrét.
Uprostřed obce stojí plochý tzv. Tříkrálový kámen, jenž pochází z řeky Svratky. Do něj byl v roce 1920 vsazen reliéf Jana Husa od sochaře Julia Pelikána. Na kameni jsou vytesány letopočty 1415 - 1915 - 1918. K tříkrálovému kameni se váže pověst, která praví, že po hrozné a krvavé válce, ve které od krve zčervená voda Svratky, tři králové na něj usednou a uzavřou mír.
V obci se zachovaly zděné statky i roubená stavení dokládající lidové stavitelství v kraji. Mezi památkově chráněné objekty patří roubené stavení čp. 70, 76 a 84 v Borovnici a roubené stavení čp. 57 v osadě Kutiny.
 
V obci pracují dvě malé vodní elektrárny a pila na vodní pohon.
 
Zajímavosti okolí
V blízkosti obce je zalesněný vrch Prosička (739 m) se skalními bloky a balvanovými sutěmi. Z vrcholových skalisek je nádherný výhled k Jimramovu a do údolí Fryšávky.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v řece Svratce, sportování na fotbalovém hřišti.
 
Zimní aktivity
Sjezdovka Nový Jimramov vzdálená 8 km.
 
 

 

 


Kontakt Information

  • GPS: 49° 40' 7.6584" N 16° 12' 4.4244" E

Wo finde ich diese Stelle?

Javascript is required to view this map.