GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Daňkovice

Popis

Základní údaje: 147 obyvatel, 680 m n.m., 16 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Daňkovice leží na červené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn v blízkosti obchodu Jednota.
 
Historie
Obec byla založena na přelomu 13. a 14. století na území pernštejnského panství. Název obce pravděpodobně vznikl od osobního jména Daněk. V roce 1980 byla obec přičleněna k obci Sněžné, v roce 1990 se opět osamostatnila.
 
Zajímavosti z historie
Po vyhlášení tolerančního patentu v roce 1781 se Daňkovice staly jedním z center evangelíků na Vysočině. V roce 1788 zde byla postavena dřevěná evangelická modlitebna, která byla v roce 1818 přestavěna na kostel. Kostel si zachoval původní ráz evangelické modlitebny bez věže a zvonů. Zakrývá jej vysoká mansardová střecha . Vchod směřuje do polí a také vnitřní zařízení si zachovalo původní podobu. Okolo kostela je hřbitov s kamennou zdí a dvěma branami.  
 
V letech 1944-1945 zde působilo několik partyzánských skupin. Ještě 10.5.1945 se zde střetl partyzánský oddíl Jermark s téměř stočlennou německou skupinou.
 
Znak obce
Samostatnou pečeť dostala obec v roce 1750 a ve znaku byl sv. Florián a písmena OBD. V novodobém znaku obce jsou znázorněny tři vrchy, které se vypínají nad obcí, evangelický kalich a list lípy.
 
Významné osobnosti
V obci se narodil učitel a spisovatel Emil Musil, autor povídek s mysliveckou tématikou. Působil zde také evangelický farář Jan Amos Verner, vydavatel bibliografií, a vyučoval zde začínající malíř Alois Lukášek. Z Prahy sem dojížděli umělci v čele s Otakarem Nejedlým.
 
Památky lidové architektury
V obci se zachovalo několik roubených i zděných stavení, která jsou dokladem lidového stavitelství v kraji.
 
Památné stromy
U objektu zemědělského družstva stojí dvě památné lípy velkolisté staré přibližně 200 a 300 let.
 
Zajímavosti okolí
Na vrcholu zalesněného Buchtova kopce (813 m) stojí zdaleka viditelná letecká kontrolní věž s radarem o dosahu 300 km, jedna ze tří v ČR. Jejím úkolem je řídit civilní letecký provoz ve vymezených koridorech.
 
Každoroční akce
Daňkovická koule (turnaj v petanque), Daňkovický kotár (cyklistický závod na kole Ukrajina do kopce)
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, sportování na fotbalovém a volejbalovém hřišti, tenis na kurtu
 
Zimní aktivity
Sjezdovka (lyžařský vlek u Penzionu Selský dvůr), upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 3 km)


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 39' 16.2576" N 16° 8' 51.6156" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.