GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Bobrůvka

Popis

Základní údaje: 233 obyvatel, 530 m n.m., 14 km jižně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
 
Historie
Bobrůvka patří mezi nejstarší obce na Novoměstsku. Založena byla již okolo 13. století na území patřícím k hradu v Křižanově. Název obce je zřejmě odvozen od bobra. V roce 1980 byla Bobrůvka přičleněna k Bobrové, od roku 1990 je opět samostatná.
 
Zajímavosti z historie
V květnu roku 1944 se odehrála tragédie, která postihla obyvatele Bobrůvky a okolních obcí. V rozsáhlých lesích mezi Bobrůvkou, Pikárcem a Radenicemi se ukrývalo několik ruských zajatců, kterým pomáhali místní lidé. Zajatci byli prozrazeni, chyceni, vyslýcháni a zastřeleni. Následně nato bylo zatčeno dvacet pět obyvatel místních obcí. Šest z nich bylo zastřeleno ve věznici na pražském Pankráci, ostatní odesláni do věznic a koncentračních táborů. 
 
Znak a pečeť obce
V roce 1667 dostala Bobrová vlastní pečeť, ve znaku byl sedící bobr, později nesprávně považovaný za sedícího psa. V novodobém znaku obce je černý sedící bobr v stříbrném štítě se zeleným lemem posázeným zlatými liliemi.
 
Církevní památky
Nejstarší stavbou v Bobrůvce je kostel sv. Bartoloměje, který pochází zřejmě již ze druhé poloviny 12. století. Z této doby se dochoval vstupní kamenný portál v jižní zdi lodi. Zajímavým prvkem je dřevěná zvonice v patře věže. Okolo kostela je hřbitov obehnaný zdí.
 
Před školou stojí dva pomníky, které uctívají památku padlých spoluobčanů z I. a II. světové války. V obci je také pomník připomínající agrárního politika Antonína Švehlu.
 
Zajímavosti okolí
Severozápadně od obce leží chráněné území Ouperek, kde se volně nacházejí vyvětralé krystaly záhněd, turmalínu a muskovitu.
 
U rozcestí silnice k Radešínu a polní cesty do Bobrové stojí pozdně barokní boží muka, která nechal v roce 1780 postavit místní rychtář Fabián Straka jako díkuvzdání za omezení roboty a odvrácení moru a hladu z několika předcházejících neúrodných let.
 
U lesní cesty z Bobrůvky do Skleného nad Oslavou stojí smírčí kámen připomínající tragický střet nadlesního radešínského panství Patevíta se známým pytlákem a zlodějem Hachlou. Na kameni je vytesán letopočet 1878.
 
Každoroční akce
Tradiční pouť na svátek sv. Bartoloměje (24. srpna), vystoupení místní dechové kapely Bobrůvanka.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání ve Velkém Sklenském rybníku (3 km) , sportování na fotbalovém a víceúčelovém hřišti.
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 15 km), Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 15 km).
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 26' 54.9528" N 16° 5' 38.8032" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.