GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Blatiny

Popis

Blatiny

Základní údaje: 40 obyvatel, 670 m n.m., 17 km severně od Nového Města, dopravní spojení autobusem, autem.
Blatiny leží na červené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na hospodě U Kosků.
 
Historie
Blatiny byly založeny v 18. století jako typická horská ves s rozptýlenou zástavbou. V době svého vzniku patřily k novoměstskému panství. V roce 1735 zde bylo 16 chaloupek dělníků, kteří pracovali v lese. V té době se obec jmenovala Newstiefft, někdy psáno také Najštift. V 19. století byl název počeštěn na Novosady. Lidově se zde ale vždy říkalo Blatiny podle bahnitého terénu, na kterém byla obec založena. Oficiálně se tento název začal používat až od roku 1924. Blatiny byly v letech 1850–1904 spojeny se Samotínem, od roku 1962 jsou součástí obce Sněžné.
 
Zajímavosti z historie
Místní osadníci měli vůči vrchnosti, hraběnce Hohenzollernové, mimo jiné také povinnost „sbírati smrže, obyčejné houby a lískové oříšky“.
 
Pečeť obce
V roce 1768 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má zahrádku a tři květy. Později se ve znaku objevuje také lípa.
 
Významné osobnosti
Na Blatinách často pobýval malíř Vysočiny Josef Jambor, který odtud čerpal řadu motivů pro své obrazy. Na domku čp. 21, který vlastnil, je umístěna pamětní deska. Josef Jambor (1887-1964) se narodil v Pohledci u Nového Města a soubor jeho děl je vystaven v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.
 
Památky lidové architektury
V obci najdeme domy se zachovalou lidovou architekturou, mezi ně patří také volně stojící zděný statek čp. 26 s oboustranně obestavěným dvorem a architektonicky hodnotným průčelím. Stavba pochází z poloviny 19. století.
 
Památné stromy
U statku čp. 17 stojí chráněná lípa velkolistá s obvodem kmene 655 cm, výškou 26 m a stářím 340 let.
 
Zajímavosti okolí
Nad obcí se vypíná skalní útvar Dráteničky (775 m) nazývaný též Drátník a v minulosti také Juránkova skála po dráteníkovi z nedalekých Blatin. Skály jsou vyhledávaným horolezeckým terénem s cestami různých stupňů obtížnosti. Z vrcholu je výhled na sever do údolí řeky Svratky s věncem zalesněných vrchů a skal, k jihu na Samotín pod vrchem Teplá.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v Milovském rybníku (2 km), vyjížďky na koních i v bryčce (Jezdecký klub Blatiny)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 38' 59.2548" N 16° 5' 33.2412" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.